Strona g³ównaInternetUwaga na pendrive. Z³o¶liwe oprogramowanie niszczy dane

Uwaga na pendrive. Z³o¶liwe oprogramowanie niszczy dane

Blisko po³owa internautów (45 proc.) natrafi³a na szkodliwe oprogramowanie w ostatnim roku i w wiêkszo¶ci przypadków (81 proc.) mia³o to negatywny wp³yw na urz±dzenia i dane u¿ytkowników – wynika z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i B2B International.
Uwaga na pendrive. Z³o¶liwe oprogramowanie niszczy dane [© marcing1987 - Fotolia.com] Jak wynika z analiz, by³o najczê¶ciej wykrywane na komputerach z systemem Windows – 83 proc. u¿ytkowników tego systemu przyzna³o, ¿e problem ten dotkn±³ ich w ci±gu ostatnich 12 miesiêcy. Jednak u¿ytkownicy systemów Android i Mac OS X równie¿ nie byli odporni na to zagro¿enie – na infekcjê swojego urz±dzenia wskaza³o odpowiednio 13 proc. i 6 proc. u¿ytkowników.

– Najczê¶ciej ataki dotykaj± osób, które korzystaj± z pendrive i nie skanuj± ich po pod³±czeniu do swojego sprzêtu. Dlatego nale¿y pamiêtaæ, aby takie skanowanie wykonaæ. Innymi metodami zainfekowania komputera by³o m.in. otwieranie za³±czników od nieznanych nadawców, czy te¿ wchodzenie na nieodpowiednie witryny – mówi Maciej Ziarek, ekspert ds. bezpieczeñstwa IT w Kaspersky Lab.

Jak pokaza³o badanie, a¿ 12 proc. u¿ytkowników uwa¿a, ¿e ich urz±dzenie zosta³o zainfekowane po odwiedzeniu podejrzanej strony internetowej. Z kolei 8 proc. respondentów wskazywa³o jako ¼ród³o infekcji swojego urz±dzenia no¶nik USB innej osoby, inne zainfekowane urz±dzenie oraz zainstalowanie szkodliwej aplikacji podszywaj±cej siê pod legalny program. Natomiast kolejne 7 proc. badanych przyzna³o, ¿e ich urz±dzenie zosta³o zainfekowane po . Wiêksza czê¶æ respondentów, 13 proc., nie potrafi³a wyja¶niæ, w jaki sposób szkodliwe oprogramowanie znalaz³o siê na ich urz±dzeniu.

– Taki atak mo¿e groziæ wyciekiem danych, zmian± ustawieñ przegl±darki, czy te¿ ca³ego systemu. W najgorszym przypadku nawet zaszyfrowaniem wszystkich informacji na dysku lub zablokowaniem dostêpu do komputera, za który ¿±dany jest odpowiedni okup – dodaje Maciej Ziarek.

Warto zauwa¿yæ, ¿e cztery na piêæ infekcji spowodowa³y problemy w³a¶cicielom zainfekowanych urz±dzeñ. Najczê¶ciej (35 proc. przypadków) u¿ytkownicy odnotowywali spowolnienie dzia³ania komputera, 30 proc. respondentów sta³o siê celem nachalnej reklamy (np. przegl±darka przekierowywa³a ich na niechciane strony), podczas gdy 20 proc. badanych znalaz³o na swoich urz±dzeniach niechciane programy. Do najgro¼niejszych skutków infekcji nale¿a³y zmiany w ustawieniach przegl±darki lub systemu operacyjnego bez wiedzy u¿ytkownika (17 proc.), utrata (10 proc.) lub kradzie¿ (8 proc.) , nieautoryzowane publikacje lub „polubienia” na portalach spo³eczno¶ciowych (9 proc.) oraz w³amania do kamer internetowych (6 proc.).

newsrm.tv

Zobacz tak¿e

 

 

 

Skomentuj artyku³:

Komentarze mog± dodawaæ wy³±cznie osoby zalogowane.
Jeste¶ niezalogowany: zaloguj siê / zarejestruj siê




Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu bêd± usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyæ

  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy