Strona głównaInternetUzależnienie od Facebooka a depresja

Uzależnienie od Facebooka a depresja

Jak wynika z rodzimych badań, uzależnienie od Internetu często współwystępuje z innymi zaburzeniami, takimi jak depresja, samotność, zaburzenia seksualne, etc.
Uzależnienie od Facebooka a depresja [© paddl - Fotolia.com] Polscy uczeni odkryli, że stanowiła jeden z głównych czynników sprzyjających uzależnieniu od .

Ciągłe „siedzenie" na Facebooku jest podobne do uzależnienia. Z jednej strony media społecznościowe mogą pomóc pokonać samotność i sprzyjać integracji, z drugiej - ich nieumiejętne (przesadne) wykorzystywanie może być związane z różnymi .

Agata Błachnio z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wraz z zespołem zaprosiła do badań użytkowników polskiego Facebooka. W ramach testów uczestnicy wypełnili kwestionariusze, w tym testy psychologiczne. Głównym celem autorów było zbadanie potencjalnych związków między korzystaniem z Internetu w ogóle, a zwłaszcza , i depresją.

- Znaczna część badań (...) pokazuje, że uzależnienie od Internetu często współwystępuje z innymi zaburzeniami, takimi jak depresja, , zaburzenia seksualne, etc. - czytamy w artykule uczonych z KULu - Głównym celem badania była odpowiedź na pytanie czy depresja i codzienne korzystanie z Internetu związało się z „przesiadywaniem" na Facebooku - wyjaśniają badacze.

Jako „przesiadywanie" w tym serwisie określono jako „nadmierne zaangażowanie w aktywność na Facebooku, które zakłóca codzienne funkcjonowanie i zaburza relacje międzyludzkie".

W badaniach wzięło udział 672 użytkowników Facebooka w wieku 15-75 lat. Każdy uczestnik wypełnił dwa kwestionariusze: jeden dotyczył poziomu (długości i częstotliwości) przesiadywania na Facebooku, drugi - objawów depresji.

Zespół wykazał, że ilość czasu spędzanego codziennie w Internecie, która ma związek z ilością i długością wejść na Facebook, wiąże się z wyższymi wynikami depresji. Co ciekawe, ogólny czas spędzany każdego dnia w Internecie nie łączył się z depresją.

Jak uważają eksperci, od Facebooka uzależniają się ci, którzy nie nakierowują się na samych siebie i poszukują nowin dotyczących znajomych. Osoby te używają portali społecznościowych, takich jak Facebook, jako substytutu bezpośrednich spotkań i w rzeczywistości utrzymują innych ludzi na dystans.

Wyniki badań opublikowano w European Psychiatry.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 07:37:42, 07-06-2015 ~gość: 31.174.247.xxx

    Nie korzystam z facebooka, nasza klasa, logowania się itp. Moim zdaniem jest mówiąc kolokwialnie frajerstwo!
    Do refleksji!
    Senior OB.UE.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy