Strona głównaInternetWakacyjny surfing - czyli bezpiecznie w sieci

Wakacyjny surfing - czyli bezpiecznie w sieci

Wakacje, kojarzą się nam z wycieczkami, urlopami, a nie rzadko też z remontem i nadrabianiem całorocznych obowiązków. Paradoksalny brak czasu na zakupy przed wyjazdem, upalna pogoda, czy wygoda przeglądania produktów w sieci, skłania nas do zakupów przez Internet - szybkich i często tańszych. O czym szczególnie warto pamiętać podczas wakacyjnego surfowania w sieci?
Antyoksydanty - wakacyjni sprzymierzeńcy skóry Zbyt piękne żeby było prawdziwe?

Lato to czas, kiedy przy komputerze spędzamy jeszcze więcej czasu - w końcu mamy chwilę, na wyszukanie najlepszych ofert, dokonanie zakupów. Niestety, w związku z tym, jest to także większe zagrożenie ze strony hakerów i pozostawianych przez nich wirusów. Szczególnie, powinniśmy uważać na fałszywe biura podróży, nowe serwisy i sklepy internetowe, które kuszą nadzwyczaj atrakcyjnymi cenami, najczęściej poszukiwanych produktów. Wchodząc na fałszywy adres online, grozi nam infekcja systemu czy nawet kradzież danych do prywatnych kont, np. bankowych.

- Najlepiej, gdy podczas zakupów w sieci, wybierzemy sprawdzone marki, sklepy internetowe, które mają na swoim koncie pozytywne opinie klientów. Wystarczy poczytać fora, zaglądnąć na opineo.pl, czy po prostu zadzwonić i sprawdzić wierzytelność danego sprzedawcy - podkreśla Kamil Urbaś, właściciel sklepu internetowego TwojaBateria.pl.

Ostrożności nigdy za wiele

Czujność należy zachować także logując się do sieci w publicznych miejscach jak hotele czy kawiarnie. Upewnijmy się, że nasz komputer posiada zaktualizowaną ochronę antywirusową, a w razie kradzieży - wykasujmy wszelkie zapamiętane dotąd hasła. Najlepiej nie logować się wówczas do kont bankowych (a tym bardziej na nie swoim komputerze!), upewnić się czy sieć posiada szyfrowanie danych, a także z ostrożnością zostawiać wszelkie informacje na popularnych serwisach społecznościowych.

- Jeśli korzystamy z obcego komputera czy łącza, najlepiej zrezygnować z robienia zakupów czy przelewów, a po skorzystaniu z internetu, koniecznie wykasować całą historię, zapamiętane hasła, autouzupełnienia, ciasteczka, i inne dane, które mogą zostać później odzyskane - ostrzega ekspert Kamil Urbaś.

Wakacje, a dzieci (i wnuki)

Wakacje to czas wzmożonego zagrożenia, szczególnie dla młodych internautów. W tej jednak kwestii to rodzice muszą zachować największą czujność, gdyż to oni ponoszą odpowiedzialność za bezpieczeństwo czy nielegalne działania niepełnoletniego dziecka - zarówno jeśli chodzi o nowe znajomości w sieci, wyświetlane treści internetowe, ściąganie i kopiowanie utworów, czy nieprzemyślane logowanie się i zakupy na stronach sklepów internetowych. Warto także kontrolować i ostrzec dziecko przed podawaniem osobistych danych (jak np. nazwisko, adres, numer telefonu, ID użytkownika czy hasła) obcej osobie.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy