Strona głównaInternetWirtualne zakupy pod kontrolą

Wirtualne zakupy pod kontrolą

Dziewiątego lutego, już po raz szósty, będziemy obchodzić w Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu. Celem inicjatywy jest propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów sieci. Odpowiedzialnego korzystania z Internetu powinni uczyć dorośli, na przykład przy okazji robienia zakupów w e-sklepach. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Wirtualne zakupy pod kontrolą [© Chad McDermott - Fotolia.com] Ujawnianie poufnych danych, zamieszczanie na portalach filmów i zdjęć z rodzinnych zbiorów, nie zabezpieczanie komputera - to tylko niektóre z szeregu zgubnych w skutkach zachowań internautów. Nieracjonalne i nieprzemyślane korzystanie z sieci zachęca do działania internetowych oszustów - często podczas dokonywania zakupów czy innych transakcji. Jak zatem mądrze robić zakupy w Internecie, aby się nie sparzyć?

Zaufany sprzedawca


Przede wszystkim należy sprawdzić interesujący nas e-sklep. Najlepiej dokonywać zakupów w dużych, znanych sklepach lub w tych polecanych przez znajomych. Pozytywne komentarze na forach czasem mogą być złudne - nie wiemy bowiem czy ich autorem nie jest sam zainteresowany. W przypadku małych sklepów warto sprawdzić prawdziwość danych kontaktowych. Jeżeli takowych nie ma na stronie - nie wróży to nic dobrego. Należy także przejrzeć wszystkie informacje zawarte na stronie.

- Internauci dokonujący zakupów w sieci powinni przede wszystkim dokładne zapoznać się z regulaminem sklepu - doradza Kamila Prałat, Kierownik Marketingu w firmie Franc Gardiner, prowadzącej sklep e-lotari.pl - W tym dokumencie zazwyczaj przedstawione są wszystkie szczegóły przebiegu transakcji - pozwala to na zminimalizowanie prawdopodobieństwa przykrych niespodzianek.

Dokonując zakupów na aukcjach kierujmy się opiniami innych klientów i liczbą transakcji przeprowadzonych przez sprzedającego.

Odpowiedni produkt

Jak ustrzec się przed kupieniem kota w worku? Przede wszystkim trzeba dokładnie czytać wszystkie opisy, szczególnie tekst napisany małą czcionką. Lepiej omijać oferty pozbawione zdjęć. Niektóre sklepy starają się wyjść naprzeciw klientom, stosując w tym celu różne rozwiązania pozwalające rozwiać wątpliwości i obawy.

- Naszym Klientom umożliwiamy zamówienie bezpłatnych próbek tkanin - zdradza Agnieszka Rybka, Dyrektor Handlowy w dekoria.pl - To dobry sposób na sprawdzenie przed zakupem grubości, faktury i koloru tkaniny, z której wykonany będzie zamawiany produkt.

Przechytrzyć oszusta

Po wybraniu sklepu i konkretnego produktu warto zadbać o bezpieczeństwo poufnych danych przesyłanych podczas transakcji. Przede wszystkim nie należy dokonywać zakupów z komputerów ogólnodostępnych, np. w kawiarenkach internetowych. Nie zapominajmy również o odpowiednich zabezpieczeniach, które chronią komputer i dane przed dostępem osób postronnych. Jednak najważniejsze jest racjonalne korzystanie z Internetu - nie należy otwierać maili nieznanego pochodzenia, zapamiętywać danych w przeglądarkach (np. loginów, haseł), trzeba natomiast dokładnie czytać komunikaty pojawiające się na stronie, z której przeprowadzamy transakcję. Warto też dobrze przejrzeć witrynę, aby upewnić się, czy nie jest jedynie podobna do oryginalnej, stworzona w celu wyłudzenia poufnych danych. Po zakończeniu transakcji nie można zapomnieć o wylogowaniu.

Po dokonaniu zakupu przyszedł czas na płatność. Zazwyczaj odbywa się to za pomocą przelewu elektronicznego lub karty kredytowej. Jeżeli mimo wszystko wiarygodność sklepu budzi nasze obawy - lepiej zabezpieczyć się płatnością przy odbiorze. Podając przez Internet numer karty kredytowej należy upewnić się, że odbywa się to przy bezpiecznym połączeniu (https://).

Poznaj swoje prawa

Powinniśmy jednak zacząć od poznania swoich praw. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę z faktu, że w większości przypadków z zakupionego towaru można zrezygnować w ciągu 10 dni - bez podawania przyczyny. Warto sprawdzić również warunki gwarancji. Należy zachować wszystkie potwierdzenia dokonania transakcji, czyli np.: rachunki, zamówienie, korespondencję ze sklepem. Dobrym rozwiązaniem jest także skopiowanie warunków zakupu, które były przedstawione na stronie w dniu dokonywania transakcji.

Obchodząc Dzień Bezpiecznego Internetu skupiamy się głównie na wpojeniu najmłodszym odpowiednich zachowań w sieci. Zapominamy jednak o tym, że przykład biorą przede wszystkim z nas, dorosłych. Godziny spędzone na pogadankach dotyczących odpowiedzialnego korzystania z Internetu okażą się stracone, jeżeli przekazywane treści nie znajdą poparcia w „dorosłej" rzeczywistości.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy