Strona głównaInternetWirtualny trening osłabi stres i niepokój

Wirtualny trening osłabi stres i niepokój

Wiadomo już, że wirtualny trening daje korzyści poznawcze. Teraz ustalono, że może również zmniejszyć stres psychospołeczny i niepokój.
Wirtualny trening osłabi stres i niepokój [fot. StockSnap from Pixabay]
Ćwiczenia fizyczne korzystnie oddziałują na nasze ogólne samopoczucie. Jednak w przypadku niektórych ludzi, np. pacjentów neurologicznych, osób cierpiących na i osób hospitalizowanych, fizyczny trening jest niewykonalny, a nawet zbyt niebezpieczny. Jednak podobne efekty można uzyskać stosując Immersive Virtual Reality (IVR), czyli immersyjność rzeczywistości wirtualnej, lub inaczej: proces „zanurzania" w rzeczywistości wirtualnej.

Już wcześniej naukowcy odkryli, że oglądanie poruszającego się wirtualnego ciała z perspektywy pierwszoosobowej wywołuje zmiany fizjologiczne. Częstość akcji serca wzrastała lub spadała zgodnie z wirtualnymi ruchami, mimo że realnie uczestnicy pozostawali w bezruchu. W efekcie zyskali znaczące korzyści poznawcze i nerwowe, podobnie jak po prawdziwej aktywności fizycznej.

Te same korzyści zyskały również zdrowe osoby w podeszłym wieku po 20-minutowych sesjach odbywających się dwa razy w tygodniu przez sześć tygodni.

Teraz oceniono wpływ takiego treningu na . Zdrowe osoby, siedząc nieruchomo, wykonywały wirtualne ćwiczenia wyświetlane z perspektywy pierwszej osoby, zyskując iluzję poruszania się.

Awatar biegł z prędkością 6,4 km/h przez 30 minut. Przed wirtualnym i po nim uczeni z Uniwersytetu Tohoku wywoływali i oceniali reakcję na stres psychospołeczny, mierząc alfa-amylazę ślinową - główny biomarker wskazujący poziom stresu neuroendokrynnego. Poza tym uczestnicy wypełniali kwestionariusz dotyczący lęku.

Wyniki wykazały osłabioną reakcję na stres psychospołeczny i niższy poziom po wirtualnym treningu, i to porównywalnie do tego, co dzieje się po prawdziwych ćwiczeniach.

- Stres psychospołeczny to stres doświadczany w częstych sytuacjach społecznych, takich jak bycie osądzanym przez innych, odrzucenie przez grupę, przemawianie czy inna forma występowania przed publicznością - mówi profesor Dalila Burin, współautorka badań. - Jakkolwiek umiarkowana ekspozycja na stres może być korzystna, powtarzane i nasilone doświadczanie stresu jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Ten rodzaj wirtualnego treningu daje nowe perspektywy szczególnie w krajach takich jak Japonia, gdzie wymagania umiejętności prezentacji są wysokie i populacja starzeje się - dodaje Burin.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy