Strona głównaInternetZnak czasów: częściej ufamy komputerom niż ludziom

Znak czasów: częściej ufamy komputerom niż ludziom

Choć ludzie bywają zaniepokojeni wpływem systemów informatycznych na codzienne życie, równocześnie mogą być bardziej skłonni ufać programowi komputerowemu niż innym ludziom, szczególnie jeśli rzecz dotyczy jakiegoś trudnego zadania, mówią uczeni z University of Georgia.
Znak czasów: częściej ufamy komputerom niż ludziom

„Rady" komputerów coraz powszechniejsze

Zarówno w wyborze kolejnego utworu z listy muzycznej, jak i w wyborze odpowiedniego rozmiaru spodni, ludzie bardziej polegają na „radach" algorytmów, które pomagają podejmować codzienne i usprawniać życie, niż na ocenach innych osób.
- Programy komputerowe mogą wykonać ogromną liczbę zadań, a możliwości te rosną praktycznie każdego dnia - mówi dr Eric Bogert z Terry College of Business. - Wygląda na to, że istnieje tendencja do polegania w większym stopniu na algorytmach, gdy jakieś zadanie ma wyższy stopień trudności - dodaje Bogert.

Komputery lepsze np. w liczeniu

W ramach testów uczestników poproszono o zliczenie osób na zdjęciu tłumu i przedstawiono oraz sugestie wygenerowane przez algorytm. Wraz ze wzrostem liczby osób na zdjęciu, gdy liczenie stało się trudniejsze, ludzie byli bardziej skłonni podążać za szacunkami podanymi przez komputer niż liczyć samodzielnie lub kierować się ocenami innych ludzi.
To zadanie, które ludzie postrzegają jako odpowiednie dla komputerów, nawet jeśli może oznaczać większe zagrożenie błędami niż samodzielne liczenie obiektów. Jednym z typowych problemów związanych ze sztuczną inteligencją jest wykorzystywanie jej do przyznawania lub zatwierdzania pożyczek. Jakkolwiek jest to subiektywna decyzja, wykorzystuje się tam wiele liczb - obejmujących dochód i ocenę zdolności kredytowej - więc ludzie uważają, że to dobra praca dla algorytmu. Wiemy jednak, że taki mechanizm może prowadzić w wielu przypadkach do dyskryminacji z powodu czynników społecznych, które nie są brane pod uwagę przez sztucznie wytwarzane algorytmy.

Algorytmy dyskryminują

W ostatnich latach analizuje się algorytmy rozpoznawania twarzy i zatrudniania. Ich opracowywanie jednak ma związek z pewnymi kulturowymi , co może powodować niedokładności przy wykorzystywaniu twarzy do identyfikacji lub sprawdzania ludzi pod kątem wykwalifikowanych kandydatów do pracy, wskazują autorzy.

Dyskryminacyjne aspekty mogą nie występować w prostym zadaniu, takim jak liczenie, ale w innych działaniach mogą być już dość częste. Stąd ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób ludzie polegają na algorytmach przy podejmowaniu decyzji oraz jak zmienia to nasze zachowanie, uważają uczeni.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy