Strona głównaInternetZnów musimy pisać - zmusza nas do tego Internet

Znów musimy pisać - zmusza nas do tego Internet

Komunikacja za pomocą Internetu wymaga pisania: czaty, maile i blogi narzucają konieczność rozwijania języka pisanego, który przedtem zaniedbany bywał przez większość Polaków zaraz po zakończeniu edukacji. „Polacy zaczęli pisać. Internetowa polszczyzna jest "skrzyżowaniem" języka pisanego i mówionego, tworzy też nową jakość”, komentuje zjawisko przewodniczący Rady Języka Polskiego prof. Andrzej Markowski.
Przed erą Internetu Polacy niechętnie wyrażali się poprzez słowo pisane. „Pisali uczniowie w szkole - bo musieli, dziennikarze - bo też musieli, naukowcy - bo wypadało, i właściwie nikt więcej, a cała Polska ograniczała się do +Pozdrowienia z wakacji przesyła Franek+. Na tym się kończyła polszczyzna pisana. Od czasu jak się pojawiły blogi i czaty, Polacy zaczęli pisać. Dzisiaj wszyscy piszą, to jest rzecz nowa, która mi się podoba", stwierdził prof. Markowski.

Oczywiście internetowe pismo nie jest literacką polszczyzną, tworzy nową jakość zawierając liczne elementy języka mówionego. „Oczywiście za kilka czy kilkanaście lat ta nowa polszczyzna, którą niektórzy przezywają polszczyzną zapisaną, bo ona jest trochę mówiona, trochę pisana, wykrystalizuje swoje normy i niewątpliwie będziemy mieli nareszcie powszechność języka pisanego, choć inaczej pisanego niż tradycyjnie”, wyjaśniał prof. Markowski.

Specyfiką czatów jest szybka wymiana myśli, język ten charakteryzuje się zatem uproszczeniami, skrótami, brakiem staranności. Jeśli chodzi o język używany do pisania maili, tworzony jest z większą dokładnością, autor tekstu ma bowiem czas na precyzyjne wyrażenie przekazu. Interaktywne dzienniki zaś – blogi cechują się subiektywizmem w przekazywaniu informacji o rzeczywistości.

„Czy tam ma być polszczyzna codzienna, mówiona, kolokwialna, czy też staranniejsza? Oczywiście to zależy od tego, kto pisze takie blogi”, mówił prof. Markowski. „Jest jednak coś takiego, jak internetowy sposób pisania, który wymusza pewien sposób sformułowania myśli”, dodał.

Mimo, iż językoznawcy starannie monitorują rozwój internetowej polszczyzny, na kodyfikację tego języka trzeba jeszcze poczekać. „Jak z każdą dobrą pracą - najpierw trzeba obserwować, opisać, dopiero później oceniać. Na razie jesteśmy na etapie opisu. Ludzie są niecierpliwi, chcieliby, żeby już dawać rady, wskazówki. Coś się krystalizuje, ale poczekajmy jeszcze kilka lat”, mówił prof. Markowski.

Joanna Papiernik / Wirtualne Media

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 10:35:38, 09-11-2008 ciekawski

    prof.Markowski ma racje wszystkiego nie da sie zmienic od razu.
  • 10:49:42, 09-11-2008 senior A.P.

    Chcac wygrac trzeba grac !
    Podobnie z pisaniem - nie nauczymy sie pisac gdy nie bedziemy tego czynic.
    Nic nowego profesor nie odkrywa.
  • 12:19:05, 09-11-2008 krystynacz46

    Dobrze ,że jest internet,dobrze że jest Klub Seniora,gdzie mogę trochę popisać( choć nieśmiało),bo niedługo zapomniała bym jak się pisze,pozdrawiam .
  • 13:47:06, 09-11-2008 bronczyk

    Zauważyłam, że po sposobie postów można mniej więcej określić wiek internauty. Starsi staranniej dobierają słowa, ich posty zawierają jakąś treść. A młodsi "postują" na ilość. Zwrócenie uwagi na błędy ortograficzne jest według nich zamachem na wolność jednostki. Tworzy się rzeczywiście polszczyzna internetowa. Jest to połączenie swobodnej rozmowy z pisaniem. Mówię jakiś wyraz to nie zastanawiam się jak go napiszę, a tu nie użyję tego wyrazu, zastąpię go innym co do, którego nie mam wątpliwości jak go napisać.
    ... zobacz więcej
  • 23:13:43, 09-11-2008 ostatek

    Kilka lat temu zapadałam przed telewizorem i zachłannie słuchałam przemówień panującego nam Prezydenta. Siedziałam i mówiłam: rozumiem, rozumiem... w pewnym momencie zrywałam się z wrzaskiem: chol.... nic nie rozumiem! Co On chciał powiedzieć? Podobnych odczuć doznawali inni rodacy. Nawiasem mówiąc - dużo ich było.
    To była dobra szkoła. Staram się mówić i pisać tak aby inni mnie rozumieli. Nie jest łatwo... klawisz nie odda emocji, monitor nie pokaże uśmiechu... tym bardziej się staram, ale - ileż razy zdarza mi się zaplątać w słowa. Chcę prosto i jasno - wychodzi na opak... nie nadrobię machnięciem dłoni ani szczerzeniem ząbków, bo tego nie widać... mogę tylko (później, zwykle za późno) tłumaczyć i przepraszać...
    Staranność w formułowaniu zdań, nie robienie błędów, poprawność stylistyczna, jednoznaczność i zrozumiałość wypowiedzi jest wyrazem szacunku dla forumowych rozmówców... odnoszę nieodparte wrażenie, że ktoś piszący szyfrem, skrótem czy też niezrozumiale lekceważy innych. On/a wie co przekazał/a. Mało tego - Reksa może odwrócić w każdej chwili do góry łapami - pisząc: czytaj uważnie, nie rozumiesz... a jak można zrozumieć bełkot??
    Apeluję - jesteśmy bardzo dorośli, choć troszeczkę dbajmy o czystość i poprawność języka, internetowego również. Brońmy się przed żargonem, slangiem, bełkotem... abyśmy nie musieli się wstydzić, (przypadkowo) zaglądających tutaj, młodszych...
    ... zobacz więcej
  • 00:14:38, 10-11-2008 doda

    wystarczy,że musimy wstydzić się za naszych polityków,którzy znają tylk końcówki -om, no właśnie "znajom".Większość z nich tak mówi,podobno wykształceni ludzie.Nie słyszą siebie czy co?politycy to jedno,drugie to reklamy telewizyjne np panie reklamujące jogurty owocowe zapewniają,że te owoce "SOM"zerwane prosto z krzaczka.A przecież odbywaja się jakieś próby,nagrania i co,nikt tego nie słyszy czy może nikomu nie zależy.Bardzo to smutne.....
  • 00:22:21, 10-11-2008 Malgorzata 50

    ulubione moje słowo internetowe niezwykle często występujące w naszym klubiku to chyba dla przeciw wagi prostackiemu "znajom"-wytworne "rozumię"
  • 11:02:26, 10-11-2008 jip

    Napisała Ostatek: "Kilka lat temu zapadałam przed telewizorem i zachłannie słuchałam przemówień panującego nam Prezydenta. Siedziałam i mówiłam: rozumiem, rozumiem... w pewnym momencie zrywałam się z wrzaskiem: chol.... nic nie rozumiem! Co On chciał powiedzieć? Podobnych odczuć doznawali inni rodacy. Nawiasem mówiąc - dużo ich było."
    Ja mam takie odczucie teraz!
  • 16:14:37, 10-11-2008 doda

    Nie tylko Ty...Nie znam nikogo kto by rozumiał CO mówi nasz prezydent,a co do TAMTEGO to nie wiadomo było raczej O CZYM mówi.Tak czy siak nie mamy być z czego dumni.Uważam,że każdy z nas,we własnym,małym światku powinien dbać o "czystość mowy",ot tak,dla własnej satysfakcji i na przekór tym wszystkim,którzy o to nie dbają..
  • 16:58:28, 10-11-2008 Ludgarda

    Profesor Markowski zapomniał dodać - moim skromnym zdaniem - iż przed erą Internetu oprócz uczniów w szkole, dziennikarzy, naukowców i tych, którzy pisali okolicznościowe kartki pozdrowień z wakacji, pisali również ci, którzy z zamiłowania interesowali się literaturą i lubili pisać listy.Do nich zaliczałam się między innymi i ja.Pamiętam,że pisałam kilka listów do przyjaciół i znajomych...co najmniej jeden w miesiącu
    Dzisiaj w dobie komputera i Internetu, przestawiłam się na listy e-mailowe-dosłownie. Bo szybko i sprawnie, a poza tym niekłamaną przyjemność sprawia mi wystukiwanie listów na klawiaturze komputera! I szczerze muszę powiedzieć,że staram się pisać dobrze, ładnie i poprawnie...przywiązuję dużą uwagę do pisowni, zupełnie jakbym pisała list tradycyjnym sposobem. Ostatnio ktoś na jednym z portali pytał mnie, czy chciałabym korespondować z nim tradycyjnie, niestety...odmówiłam. Preferuję prawie wyłącznie listy elektroniczne bez wychodzenia z domu na pocztę, kupowania i nalepiania znaczka!
    Co do rozmów na gg, spostrzegłam, że muszę wypracować umiejętność szybkiego i skrótowego pisania, podobnie, jak w przypadku czatów...
    ... zobacz więcej

Strony : 1 2 3 4 5 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy