Strona głównaInternetJak nie dać się oszukać w internecie? strona 2 / 3

Jak nie dać się oszukać w internecie?

strona 2 / 3

Jak nie dać się oszukać w internecie?
Korzystanie ze sklepów internetowych
  1. Zanim zaczniesz robić w danym sklepie sprawdź jak przebiegały one w przypadku innych użytkowników, możesz zobaczyć opinie na różnych forach lub portalach do tego przeznaczonych np. opineo.pl czy w porównywarkach cenowych. Ważne jest również to, aby sprawdzić czy rzeczywiście sklep jest zarejestrowaną i legalnie działającą firmą, co jest możliwe poprzez sprawdzenie numerów telefonów, numerów NIP i REGON.
  2. W razie wątpliwości poprzez kontakt telefoniczny lub mailowy sprawdzić czy sklep faktycznie jest wiarygodny.
  3. Po dostarczeniu paczki przez kuriera powinieneś w jego obecności ją rozpakować i sprawdzić czy zawartość zgadza się z tym co zamówiłeś.
  4. Zwróć uwagę czy strona sklepu posiada protokół do szyfrowania danych, który powinien być obecny podczas robienia zakupów.
  5. Czekaj na potwierdzenie zamówienia i dopiero wtedy przelej pieniądze na konto sklepu.
Płacenie w internecie – na co uważać?
  1. Zanim przelejesz pieniądze na dany numer konta sprawdź, czy rzeczywiście jest on przypisany do danego konta bankowego, czy też jest to coś na wzór elektronicznej portmonetki, którą możemy doładowywać. Takie dane możesz sprawdzić poprzez specjalne strony w internecie, gdzie po wpisaniu numeru konta wyświetlą nam się informacje do jakiego banku jest to przypisane. Jeśli nie pojawi się konkretny oddział banku, ale tylko np. centrala to możesz być zaniepokojony.
  2. O ile nie jest to konieczne, to staraj się nie płacić w internecie tzw. „wypukłymi” kredytowymi. W przypadku transakcji, które się nimi dokonuje należy podawać numer CVV2/CVC2.
  3. Staraj się na stronach, które umożliwiają skorzystanie z tzw. centrów rozliczeniowych, które uniemożliwiają osobom trzecim poznanie danych karty kredytowej.
  4. W przypadku płatności przelewem korzystaj z możliwych zabezpieczeń oferowanych przez banki, na przykład w postaci kodów autoryzacyjnych.
  5. Nigdy nie odpowiadaj na maile, które rzekomo pochodzą od banków i proszą Cię o podawanie danych do konta.
  6. Jeśli logujesz się na stronę, gdzie masz dokonywać płatności, sprawdź czy posiada ona szyfrowanie w postaci https. Sprawdź wtedy również ważnośc certyfikatu bezpieczeństwa.
  7. Nigdy nie loguj się na strony banków poprzez linki z wiadomości e-mail jakie dostajesz na skrzynkę, gdyż może to być próba wyłudzenia Twoich danych przez oszustów.
  8. Na komputerze powinieneś mieć zainstalowane oprogramowanie, które będzie chroniło Cię przed ściąganiem aplikacji podejrzanych, jakie mogą służyć do wyłudzenia danych.
  9. Nie loguj się do strona banków czy innych podobnych instytucji z kafejek internetowych.
Strony : 1 2 3

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy