Strona głównaInternetJak nie dać się oszukać w internecie? strona 3 / 3

Jak nie dać się oszukać w internecie?

strona 3 / 3

Jak nie dać się oszukać w internecie?
Korzystanie z portali społecznościowych
 1. Nie podawaj zbyt wielu o sobie, takich jak numer telefonu itp.
 2. Staraj się nigdy nie udostępniać zdjęć, które potem mogłyby służyć jako podstawa do szantażowania Ciebie.
 3. Jeśli zorientujesz się, że ktoś podszywa się po Ciebie to trzeba sprawę zgłosić do administracji serwisu i żądać usunięcia fałszywego konta.
Listy i sms – czyli wygrałeś super nagrody…

Jeśli nagle zaczynasz otrzymywać jakieś informacje w sms czy też listach to znaczy, że ktoś posiada Twoje dane i teraz może próbować wykorzystać je przeciwko Tobie. Przeważnie chodzi przede wszystkim o wyłudzenie jakieś kwoty pieniędzy.
 1. Pamiętaj, aby nie brać udziału w żadnych rzekomo darmowych , które oferują Ci złote góry. Prawda jest taka, że prowadzenie darmowej loterii nikomu by się nie opłacało ze względu na liczne koszty z tym związane.
 2. Często zdarza się również, że do jakiejś osoby zgłasza się ktoś, kto podobno ma bardzo dużą kwotę pieniędzy na zamrożonym koncie bankowym i podzieli się z nią tą sumą o ile tylko pomoże mu odzyskać pieniądze. Nie daj się nabrać na tego typu sztuczki, które są niczym innym jak tzw. oszustwem nigeryjskim.
 3. Jeśli otrzymasz sms-a, że ktoś ma na Ciebie jakieś kompromitujące materiały to również jest to próba wyłudzenia, gdyż po odesłaniu sms-zwrotnego nic takiego nie ma, a my tracimy tylko kilkadziesiąt złotych na sms-a.
 4. Często nieświadomie możesz wziąć udział w tzw. praniu pieniędzy. Polega to na tym, iż ktoś prześle na Twoje konto pieniądze, a Ty masz je przekazać dalej. Nigdy nie dawaj się wplątać w tego typu proceder.
Co zrobić, gdy już doszło do oszustwa?
 1. Natychmiast powinieneś poinformować administrację ds. bezpieczeństwa w danym serwisie.
 2. Zachowaj wszystkie dokumenty związane z dokonywaniem transakcji oraz całą korespondencję mailową, jak i również przez komunikatory(o ile takowa była).
 3. W przypadku oszustwa w serwisie aukcyjnym powinieneś skompletować dane takie jak: numer aukcji, data dokonania zakupu, dane sprzedającego, e-mail
 4. Ze wszystkimi podanymi wyżej informacjami powinieneś zgłosić się na najbliższy posterunek Policji.

Strony : 1 2 3
 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Kosciol.pl
 • Pola Nadziei
 • Umierać po ludzku
 • Aktywni 50+
 • Oferty pracy