Strona głównaInternet10 nawyków bezpiecznego internauty

10 nawyków bezpiecznego internauty

Bezpieczeństwo w sieci, zwłaszcza w dobie internetu, jest niezwykle istotne i warto zadbać o kilka drobnych rytuałów, które zapewnią właściwą ochronę.
10 nawyków bezpiecznego internauty [Fot. Nmedia - Fotolia.com] Po pierwsze: wybieraj bezpieczne hasła
Staraj się, aby składały się one z kompilacji wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych. Minimum raz na pół roku zmieniaj je wszystkie, a także - nie wybieraj tych samych na kilku portalach - jeśli komuś uda się włamać na jedno z Twoich kont, z łatwością odkryje także pozostałe.

Po drugie: korzystaj z oprogramowania antywirusowego
Kwestia niby oczywista, ale wiele osób nadal o niej zapomina.

Po trzecie: nie udostępniaj danych osobom obcym
I nie mówimy tutaj tylko o imieniu i nazwisku! Wiele osób nie wie, jak ważny jest np. numer IP komputera czy adres. Sprawni hakerzy, nawet ci z drugiego końca świata, potrafią bardzo szybko wykorzystać informacje przeciwko nam.

Po czwarte: stosuj zasadę ograniczonego zaufania
Pamiętaj, że nigdy nie masz pewności, kto jest „po drugiej stronie”. Zawsze lepiej dmuchać na zimne, niż naprawiać wielkie szkody.

Po piąte: klikaj w bezpieczne linki
Jeśli nie masz pewności co do źródła strony, lepiej na nią nie wchodź. Sprawny szybko je zablokuje, ale dla pewności powinieneś zawsze korzystać z legalnych źródeł i portali.

Po szóste: czytaj regulaminy
Zwracaj uwagę na informacje dotyczące przetwarzania danych, odpowiedzialności użytkownika danego serwisu i konsekwencjach poszczególnych działań. Nie daj się zaskoczyć żadnym “kruczkom”.

Po siódme: otwieraj wiadomości tylko z pewnych źródeł
Wiele wirusów przesyłanych jest niestety poprzez pocztę e-mail. Nigdy nie otwieraj oraz, co jeszcze ważniejsze, nie pobieraj załączników, których pochodzenia nie jesteś pewien.

Po ósme: nie wierz we wszystko, co przeczytasz w Internecie
Zdejmij różowe okulary i zaopatrz się w wielkie sito ostrożności. Każdy dobrze wie, że w internecie roi się od trolli i innych gnomów - warto się ich strzec.

Po dziewiąte: pobieraj pliki z bezpiecznych i legalnych źródeł
Nawet jeśli nowy odcinek ulubionego serialu jest dostępny tylko na podejrzanej stronie – lepiej poczekać i obejrzeć go później, korzystając z bezpiecznego i legalnego źródła.

Po dziesiąte (i ostatnie): odpocznij czasem od komputera.

G DATA

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Oferty pracy