Strona głównaInternetInternet nie dla osób starszych?

Internet nie dla osób starszych?

Jak wynika z badań CBOS, w Polsce ponad 65% dorosłych korzysta z internetu przynajmniej raz w tygodniu. Spośród nich tylko około 22% stanowią osoby powyżej 55. roku życia. Trend ten, co prawda wciąż ulega zmianom i rośnie, lecz nie tak intensywnie, jak w przypadku młodszego pokolenia. Czy internet rzeczywiście nie jest miejscem dla seniorów?
Internet nie dla osób starszych? [Fot. Prostock-studio - Fotolia.com] Główne przeszkody

Na samym początku należy zastanowić się, co tak naprawdę powstrzymuje przed korzystaniem z internetu. Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadził badania, w których aż 31% seniorów stwierdziło, że internet nie jest im po prostu potrzebny do codziennego funkcjonowania. Prawie jedna czwarta z kolei tłumaczyła, że nie korzysta z możliwości sieci, gdyż nie ma podstawowej wiedzy na temat użytkowania komputera i nie rozumie sposobu działania internetu. 14% stwierdziło, że surfowanie po sieci jest dla nich zbyt trudne, a co dziesiąty senior nie posiada odpowiedniego sprzętu. Do innych przeszkód należą: niedostosowanie stron www do osób słabiej widzących, czy przekonanie, że w wirtualnej rzeczywistości znajdują się informacje potrzebne tylko osobom młodym. Z drugiej strony - w Polsce co dziesiątym użytkownikiem jest właśnie senior. Media społecznościowe ułatwiają mu utrzymywanie kontaktu z rodziną (która np. mieszka poza granicami kraju) i osobami o podobnych zainteresowaniach. Internet pozwala mu także na zrobienie przemyślanych zakupów, porównanie cen różnych produktów lub prowadzenie własnego bloga.

Potrzeba edukacji i ochrony

Brak odpowiedniej edukacji i wiedzy na temat możliwych zagrożeń w sieci sprawia, że seniorzy mogą stać się ofiarami wielu oszustw internetowych. Jednym z nich jest , który polega na wyłudzaniu od użytkownika jego osobistych danych. Phishing obejmuje kradzież haseł, numerów kart kredytowych, danych kont bankowych i innych poufnych informacji. Najlepszą obroną przed nim jest po prostu zachowanie ostrożności. Nie jest to jednak proste, gdyż oszuści wykorzystują coraz więcej nietypowych metod. Dlatego warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenie, jakim jest odpowiednie oprogramowanie antywirusowe z funkcją antyphisingu, czy ochroną poczty e-mail.

Drzwi do wirtualnego świata są otwarte dla wszystkich użytkowników, niezależnie od wieku. Skoro jak pokazują badania, już ponad 90% seniorów korzysta z telefonu komórkowego, to łatwo zauważyć, że nowoczesne technologie wzbudzają wśród nich coraz większe zainteresowanie.

www.klikajbezpiecznie.pl

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 11:00:29, 27-08-2018 Krystyna Brzoza

    Witam,
    ja również jestem osobą już leciwą i daję sobie radę z internetem. Wnuki mi wszystko pokazali, początkowo byłam sceptycznie nastawiona, ale udało się. Teraz aplikacja messenger ułatwia mi kontakt z rodziną i koleżankami. Jestem zadowolona. Dużo się ostatnio mówi o seniorach w internecie, powstają różne akcje społeczne, Mobile Vikings przeprowadzili akcje podłącz się. Jestem z niej zadowolona. Nas seniorów chcą wrzucić do jednego worka, a ja dopiero teraz czuję, że żyję.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy