Strona głównaInternetSeniorzy i nowe technologie: dlaczego starsi ciągle unikają takich rozwiązań

Seniorzy i nowe technologie: dlaczego starsi ciągle unikają takich rozwiązań

Jakkolwiek rośnie odsetek starszych ludzi, którzy chętnie korzystają z komputerów i surfują po Internecie, wciąż duża grupa seniorów unika nowych technologii. Powodem tego jest strach przed popełnieniem błędów i silne poczucie odpowiedzialności społecznej, w tym troska o pracę dla innych.
Seniorzy i nowe technologie: dlaczego starsi ciągle unikają takich rozwiązań Ludzie w satrszym wieku korzystają ze znacznie mniejszej ilości aplikacji i pozostają online istotnie krócej niż osoby młodsze. Według badaczy z Lancaster University, opór przed jeszcze powszechniejszym i częstszym korzystaniem z nowych urządzeń przez seniorów wynika głównie nastawienia i wartości wyznawanych przez tę grupę. Okazuje się, że mają oni nieco inne oceny dotyczące przydatności , a także szersze obawy odnośnie do jej wpływu na społeczeństwo. Nie bez znaczenia jest również lęk przed nieumiejętnością właściwego wykorzystania urządzeń i programów.

Niektórzy emeryci uważają po prostu, że zabierają dużo czasu i żmudna jest sama nauka związana z ich wykorzystywaniem. Inni sądzą, że szukanie odpowiedzi i rozwiązań online stanowi większe obciążenie i wymaga stania się specjalistami w danej dziedzinie, podczas gdy kiedyś cedowano to na odpowiednio wykształconych i wyszkolonych specjalistów.

Co więcej, ludzie starsi znacznie częściej deklarują obawy dotyczące bezpieczeństwa aktywnosci przedsiębranych online. Szczególnie niepokój ten ma związek z właściwym użyciem aplikacji i programów, najczęściej chodzi zarzadzanie finansami, w tym korzystanie z .

Wreszcie, starsi ludzie obawiają, że powszechne korzystanie z Internetu może być szkodliwe społecznie, np. kupowanie w sklepach internetowych może prowadzić do upadku lokalnych sklepów, a korzystanie z banków czy poczty w sieci może owocować redukacjami etatów w takich placówkach w fizycznej rzeczywistości. Ponadto nieustanne online może skutkować ograniczeniem spoktań z rodziną i przyjaciółmi w realnym świecie.

Badania opublikowano w magazynie wydawanym przez the Association for Computing Machinery.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy