Strona głównaInternetAplikacja pomoże zwalczyć strach przed pająkami czy wysokością

Aplikacja pomoże zwalczyć strach przed pająkami czy wysokością

Na Uniwersytecie Otago opracowano aplikację, która może pomóc ludziom na całym świecie cierpiącym z powodu strachu przed lataniem, igłami, wysokością, pająkami, czy psami.
Aplikacja pomoże zwalczyć strach przed pająkami czy wysokością [fot. StockSnap from Pixabay]
Pacjenci zmagający się z jakąś zostali zaproszeni do udziału w testach, w których korzystali z zestawu słuchawkowego i specjalnej aplikacji na smartfony - połączono w nich terapię wideo w wirtualnej rzeczywistości (VR) i terapię poznawczo-behawioralną.

Uczestnicy pobrali aplikację na smartfona o nazwie „oVRcome", opracowaną w celu leczenia pacjentów z fobią i . Aplikacja została sparowana z zestawem słuchawkowym, aby „zanurzyć" uczestników w wirtualnych środowiskach i wesprzeć osłabianie ich fobii.

Testy trwały 12 tygodni. Uczestnicy zmagali się z przed lataniem, wysokością, igłami, pająkami lub psami. Co tydzień otrzymywali emailowo kwestionariusze, w których odnotowywali postępy. Osoby doświadczające niepożądanych efektów mogły na dowolnym etapie poprosić o kontakt z psychologiem klinicznym.

U uczestników doświadczających wszystkich pięciu rodzajów fobii odnotowano porównywalną poprawę w skali nasilenia zaburzenia. Zmniejszenie objawów wyniosło aż 75 proc.

- Aplikacja oVRcome obejmuje tak zwaną „terapię ekspozycji", formę leczenia poznawczo-behawioralnego, która eksponuje uczestników na ich specyficzne fobie w krótkich seriach, aby zbudować tolerancję lęków w klinicznie zatwierdzony i kontrolowany sposób - mówi profesor Cameron Lacey, współautor badań.

- Niektórzy uczestnicy zgłaszali znaczne postępy w przezwyciężaniu fobii, przykładowo jeden czuł się na tyle pewnie, aby wreszcie zarezerwować zagraniczne wakacje rodzinne, inny postanowił zaszczepić się przeciw Covid, czego wcześniej nie zrobił ze względu na strach przed igłami, a jeszcze inny uznał, że czuje się pewny siebie nie tylko wiedząc, że w domu jest pająk, ale nawet postanawiając, że samodzielnie go usunie - mówi prof. Lacey.

Program aplikacji zawiera standardowe komponenty terapii poznawczo-behawioralnej CBT, w tym: psychoedukację, techniki relaksacji, uważności, techniki poznawcze, ekspozycję za pośrednictwem wirtualnej rzeczywistości oraz model zapobiegania nawrotom. Uczestnicy mogli wybrać własne nasilenie bodźca ich konkretnej fobii z obszernej biblioteki filmów VR.

- Poziomy ekspozycji na bodziec wywołujący mogą być dostosowane do potrzeb danej osoby, co jest szczególnie mocną stroną aplikacji. Dzięki temu uczestnicy badania mieli większą kontrolę nad narażaniem się na swoje lęki, a także kontrolę nad tym, kiedy i gdzie występuje bodziec - wyjaśnia prof. Lacey.

Według statystyk jedna na dwanaście osób na całym świecie cierpi na jakąś fobię, która może znacząco utrudniać życie.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy