

Sztuczna inteligencja rozumie emocje lepiej od nas?
Czy sztuczna inteligencja jest w stanie sugerować odpowiednie zachowania w sytuacjach „naładowanych" emocjonalnie? Zespół z Uniwersytetu Genewskiego oraz Uniwersytetu w Bernie poddał testom sześć generatywnych modeli sztucznej inteligencji - w tym ChatGPT - wykorzystując testy inteligencji emocjonalnej, które zazwyczaj są przeznaczone dla ludzi. Wynik: te modele przewyższyły przeciętne ludzkie wyniki, a ponadto były w stanie wygenerować nowe testy w rekordowo krótkim czasie.

Wspomnienia w cyfrowych zasobach - jak nasze życie jest odzwierciedlone w danych
Jeszcze sto lat temu większość ludzi miała - co najwyżej - kilka zdjęć siebie i swojej rodziny. Teraz łatwo możemy uchwycić każdy ważny i nieistotny moment: od pierwszych kroków naszego dziecka po wizytę w restauracji ze znajomymi i wakacyjne zdjęcie na plaży. Oczywiście dokumentacja naszego życia na tym się nie kończy. Pomyślmy o niezliczonych e-mailach i wiadomościach WhatsApp, które piszemy każdego dnia, doświadczeniach, którymi dzielimy się z innymi za pośrednictwem mediów społecznościowych lub danych, które rejestrujemy na naszych smartwatchach.

Internetowa terapia pomaga osłabić gniew
Problemy z radzeniem sobie ze złością mogą mieć poważne konsekwencje dla osoby dotkniętej tym zaburzeniem i jej bliskich. Centrum Badań Psychiatrycznych w Karolinska Institutet w Szwecji pokazuje, że czterotygodniowa terapia prowadzona przez Internet może pomóc osłabić złość i agresję.

Nowe współczesne zagrożenie: przeciążenie informacyjne
Wszyscy jesteśmy świadomi niebezpieczeństw związanych z zanieczyszczeniem powietrza, wody i ziemi. Eksperci zaznaczają jednak, że warto rozpoznać i złagodzić innego rodzaju zanieczyszczenia środowiska, które stwarzają zagrożenia osobiste i społeczne: przeciążenie informacyjne.

Sztuczna inteligencja pozwoli określić ryzyko poważnych chorób w starszym wieku
Dzięki sztucznej inteligencji już wkrótce będziemy mogli po naciśnięciu jednego przycisku przewidzieć ryzyko rozwoju poważnych chorób w późniejszym życiu.

FoMO - czyli strach przed tym, co nas ominie, może dotyczyć ludzi w każdym wieku
Uzależnieni od mediów społecznościowych nastolatkowie to nie są jedyne osoby, które doświadczają strachu przed przegapieniem czegoś, czyli zjawiska FoMO (Fear of Missing Out).

Fake newsy a starzenie się: podatni na oszustwa stajemy się w późniejszej starości
Nieumiejętność odróżnienia fałszywych wiadomości od prawdziwych może mieć poważne konsekwencje dla fizycznego, emocjonalnego i finansowego stanu danej osoby - zwłaszcza w przypadku osób starszych, które podejmują więcej decyzji dotyczących swojego zdrowia.

Dlaczego niektórzy seniorzy odrzucają cyfrowe technologie?
Strach przed popełnieniem błędów i obawy o odpowiedzialność społeczną to jedne z powodów, dla których starsi ludzie odrzucają technologie cyfrowe.

Znak czasów: częściej ufamy komputerom niż ludziom
Choć ludzie bywają zaniepokojeni wpływem systemów informatycznych na codzienne życie, równocześnie mogą być bardziej skłonni ufać programowi komputerowemu niż innym ludziom, szczególnie jeśli rzecz dotyczy jakiegoś trudnego zadania, mówią uczeni z University of Georgia.

W ostatnich dniach wiele osób otrzymuje na swoje telefony komórkowe powiadomienia o nazwie Alert RCB. Skąd są wysyłane, czego dotyczą i jak z nimi postępować? Oto kilka pytań i odpowiedzi.


