Strona głównaInternet25 najgorszych haseł 2018 roku - korzysta z nich co dziesiąty internauta

25 najgorszych haseł 2018 roku - korzysta z nich co dziesiąty internauta

Czy my się niczego nie uczymy? Zagrożenia są znane i dobrze udokumentowane. Informacje o atakach hakerskich i wyciekach danych ciągle trafiają do nagłówków gazet na całym świecie. Mimo to każdego roku narażamy się na niebezpieczeństwo. Wiemy, że najgorsze hasła to te, które najłatwiej odgadnąć, ale miliony z nas wciąż ich używają.
25 najgorszych haseł 2018 roku - korzysta z nich co dziesiąty internauta [© beebright - Fotolia.com] Według badania przeprowadzonego przez firmę SplashData z Kalifornii, dotyczącego ponad pięciu milionów haseł, które wyciekły w Internecie w 2018 roku, wielu ludzi nadal używa haseł, które bardzo łatwo odgadnąć i zhakować. Przez ostatnich osiem lat firma oceniała miliony haseł, które wyciekły, aby ustalić, jakie hasła z największym prawdopodobieństwem padną ofiarą ataku hakerskiego.

Amerykańska firma ujawniła, że najgorsze hasła to nadal „123456” i „password” i to one zajmują odpowiednio dwie najwyższe pozycje na liście. Już piąty rok z rzędu te hasła zajmują dwie najwyższe lokaty. Około 3 % ludzi użyło hasła „123456”. Większość haseł, które wyciekły, nadali mieszkańcy Europy i Ameryki Północnej.

Prezydent Trump zadebiutował na liście na pozycji 23 z hasłem „donald”. Inne nowe hasła, które pojawiły się na liście, to „111111” (6), „sunshine” (8), „princess” (11), „666666” (14) i „password1” (24). W ubiegłym roku niemal 10 % ludzi zdecydowało się użyć hasła zajmującego na liście pozycję między 1 a 25.

Czujesz ulgę, bo nie ma tu Twoich haseł? Nie zapomnij przyjrzeć się pozostałym pozycjom na liście SplashData. Kiedy to zrobisz, możesz poczuć się mniej bezpiecznie!

Dlaczego niczego się nie uczymy, jeśli chodzi o hasła?

Niektóre oczywiste i ułatwiają życie cyberprzestępcom.
Hakerzy z sukcesem włamują się na konta internetowe, używając imion i nazwisk celebrytów, terminów z dziedziny pop kultury i sportu oraz prostych ciągów klawiaturowych, ponieważ wiedzą, że wielu ludzi wciąż stosuje te łatwe do zapamiętania kombinacje - powiedział dyrektor generalny SplashData, Morgan Slain, brytyjskiej gazecie „Daily Mail”. - Każdego roku, kiedy publikujemy tę listę, mamy nadzieję, że przekonamy ludzi do podjęcia środków, które zapewnią im ochronę w Internecie”.

Czy Twoje hasło znajduje się na liście? Firma SplashData podaje kilka wskazówek, jak utworzyć lepsze hasło:

  1. Używać wyrażeń złożonych z co najmniej 12 znaków, przy czym powinny one zawierać różne rodzaje znaków.
  2. Używać różnych haseł dla różnych nazw użytkownika. W ten sposób, jeśli haker uzyska dostęp do jednego z haseł, nie będzie mógł go użyć, aby włamać się na pozostałe strony.
  3. Chronić swoje zasoby i tożsamość, używając kreatora haseł w celu ich organizowania, tworzenia bezpiecznych haseł losowych i automatycznego logowania się w witrynach internetowych.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Oferty pracy