Strona głównaInternetGry video przywracają zdolności poznawcze seniorom

Gry video przywracają zdolności poznawcze seniorom

Powalcz z wnukami o dostęp do konsoli. Gry miewają wśród dojrzałych ludzi kiepską sławę, ale warto się przemóc i spróbować nieco pobawić. To nie tylko daje rozrywkę, ale realnie wpływa na zdolności poznawcze - pomaga poprawić pamięć, przyspiesza czas reakcji oraz zwiększa wielozadaniowość.
Gry video przywracają zdolności poznawcze seniorom Gry viedo okazują się potężnym „lekiem" na problemy poznawcze - mogą na tyle poprawić zdolności kognitywne osób starszych, że przywrócą ich poziom do tego charakterystycznego dla dwudziestolatków. Warto więc „odczarować" ten rodzaj rozrywki kojarzonej często jedynie z lenistwem i niezdrowym trybem życia. Oczywiście przesiadywanie przed ekranem telewizora lub komputera nie nie jest dla nas dobre, ale warto poswięcić trochę czasu na gry, mogą bowiem istotnie poprawić , a co za tym idzie - jakość życia.

Badania potwierdzają - granie w służy zdolnościom mentalnym. W jednym z testów z 2013 roku uczestnicy w wieku 60 -85 lat zostali poproszeni o zagranie w grę Neuroracer. Grę zaprojektowano przez zespół naukowców z University of California w San Francisco, aby pomóc w zachowaniu zdolności umysłowych. Polega ona na tym, że gracze prowadzą samochód krętą drogą i muszą nacisnąć klawisz, gdy pojawi się odpowiedni znak. Po zdobyciu określonej ilości punktów przechodzi się na wyższy poziom. Badani grali przez jedną godzinę dziennie trzy razy w tygodniu przez miesiąc (łącznie 12 godzin). Okazało się, że po miesiacu takiej zabawy ci, którzy wyćwiczyli jednoczesne prowadzenie i obserwowanie znaków, byli bardziej wielozadaniowi niż pozostali. Poza tym osoby te zyskiwały tyle punktów ile dwudziestolatkowie, którzy mieli okazję raz zagrać w opisywaną grę. Co więcej, potrafiły lepiej przywoływać informacje z krótkotrwałej, np. nazwiska, daty, numery telefonów. Taki efekt utrzymywał się przez co najmniej sześć miesięcy.

W innym badaniu wzięły udział osoby w wieku 60-77 lat, którym zaproponowano grę w World of Warcraft. Gra została wybrana, ponieważ jest to bardzo „wciągająca" i wymaga od graczy przetwarzania informacji przestrzennych, a także ćwiczenia uwagi. Uczestnicy najpierw przeszli testy oceny ich umiejętności gry, zdolności motorycznych, czasu reakcji i ogólnie zdolności poznawczych. Potem grali dwie godziny dziennie przez dwa tygodnie. Po tym okresie okazało się, że zwiększyły się ich umiejętności przestrzenne i możliwości skupienia. Uczeni uznali, że gry tego rodzaju mogą zwiększyć plastyczność neuronalną u osób starszych.

Według badaczy, niektóre gry są doskonałe dla seniorów. Neuroracer, World of Warcraft, czy War Thunder mogą poprawić funkcje poznawcze seniorów. Dostęp do nich zaś jest o tyle ułatwiony, że nie trzeba dysponować konsolą, bo można je ściągnąć na smartfony, tablety i inne podobne urządzenia
.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy