Strona głównaInternetProgram antywirusowy darmowy i płatny - jaka jest różnica?

Program antywirusowy darmowy i płatny - jaka jest różnica?

Wśród kilkudziesięciu znanych i renomowanych programów antywirusowych tylko kilka aplikacji w wersji bezpłatnej jest w stanie zbliżyć się swoimi możliwościami do płatnych odpowiedników oraz konkurować z najpopularniejszymi na świecie rozwiązaniami do zabezpieczenia komputerów domowych. Jednak który z nich wybrać i na co zwracać szczególną uwagę podczas dostosowywania ochrony do własnych preferencji?
Program antywirusowy darmowy i płatny - jaka jest różnica? [© psdesign1 - Fotolia.com] Od tego, czy darmowy program antywirusowy będzie w stanie skutecznie konkurować z płatnymi aplikacjami zależy wiele czynników. Zanim jednak do nich przejdziemy, trzeba wyjaśnić (szczególnie osobom o mniejszej wiedzy technicznej), jakie są różnice w poszczególnych wersjach programów antywirusowych.

W branży bezpieczeństwa rozróżnia się ich kilka typów:
 1. Antywirusy bezpłatne. Są one zazwyczaj tworzone na rynek użytkowników indywidualnych. Nie zawierają wielu najważniejszych funkcjonalności, które dostępne są w wersjach premium tego samego producenta i zazwyczaj nie umożliwiają ubiegania się o pomoc techniczną tradycyjnymi kanałami (mail, telefon). W przypadku problemów z instalacją, infekcją systemu operacyjnego lub z aktywacją, użytkownik pozostawiony jest samemu sobie, a pomocy może szukać jedynie wśród społeczności na stronach www. Zadaniem takich programów jest chronić system operacyjny z wykorzystaniem tylko podstawowych technik zabezpieczających przed . Jednakże jeśli nie mamy możliwości zakupu płatnej wersji, koniecznie zainstalujmy bezpłatny program i zadbajmy, żeby był aktualny.
 2. Programy typu “Antivirus”. Komercyjne zabezpieczenia typu “Antivirus” zawierają więcej opcji niż bezpłatny odpowiednik tego samego producenta. Jednak oprócz dodatkowych mechanizmów wpływających na poprawę ochrony, użytkownik najczęściej uzyskuje wsparcie techniczne producenta, które często już na etapie instalacji okazuje się bardzo pomocne (kwestie problemów z usunięciem poprzedniego programu i instalacją nowego).
 3. Pakiety typu “Internet Security”. To najpopularniejsze wersje programów antywirusowych, które gwarantują zachowanie równowagi pomiędzy ceną a jakością ochrony. Pakiety te zazwyczaj posiadają kilka niezwykle ważnych mechanizmów:
 • Skaner stron internetowych, który w kontekście ochrony przed złośliwą zawartością, ale także przed atakami typu phishing jest bardzo istotny.
 • , która występuje pod różnymi postaciami: jako bezpieczna przeglądarka uruchamiana w wirtualnym środowisku lub jako mechanizm kontroli sieciowej, który blokuje wszystkie inne połączenia poza tym jednym — ustanowionym z bankiem.
 • Antyspam to bardzo ważny element łańcucha bezpieczeństwa ze względu na ilość spamu wysyłanego do użytkowników z Polski. Potrafi blokować spam na podstawie adresu IP serwera, z których została wysłana wiadomość, analizować pod kątem bezpieczeństwa zawarte hiperłącza oraz załączniki. Bardziej zaawansowane moduły anty-spamowe są w stanie z dużym prawdopodobieństwem rozpoznać spam na podstawie analizy słów kluczowych, a nawet załączonych zdjęć.
 • Firewall, dzięki któremu możliwe jest blokowanie połączeń internetowych dla nieznanych lub niebezpiecznych aplikacji w systemie operacyjnym.
 • Kontrolę rodzicielską jako mechanizm dedykowany rodzicom oraz opiekunom. Dzięki niemu możliwe jest blokowanie nieodpowiednich dla dziecka.
 • Skaner podatności — jeden z ważniejszych składników współczesnych antywirusów. Regularne aktualizacje systemu oraz aplikacji trzecich zapobiega większości ataków na nieaktualne oprogramowanie lub wtyczki zainstalowane w przeglądarce.
 • Optymalizator systemu to funkcjonalność zaimplementowana w wielu antywirusach. Pozwala na dbanie o system operacyjny nie tylko w kontekście ochrony, ale także dla wydajności oczyszczając dysk ze zbędnych plików tymczasowych.
 • Ochronę prywatności, która blokuje śledzące strony internetowe oraz czyści przechowywaną przez przeglądarkę treść umożliwiającą identyfikowanie użytkownika.
 • Inne moduły, np.: skaner podatności sieci Wi-Fi, moduł kopii zapasowej, płyt ratunkowych, niszczarki plików, menadżer procesów, szyfrowanie plików.
Odpowiedzi na pytanie, czy wybrać oprogramowanie premium lub bezpłatne należy szukać nie tyle w samej ochronie, co w dodatkowych funkcjonalnościach.

Wybór programu antywirusowego powinien zależeć w dużej mierze od własnych preferencji i rzeczywistych potrzeb. Warto je wcześniej spisać (najlepiej przy pomocy doświadczonego użytkownika Internetu) na zwykłej kartce papieru i dokonać analizy biorąc pod uwagę funkcjonalności, które są niezbędne.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 18:56:06, 30-10-2016 mieczyslaw-janusz

  Artykul o antywirusach bardzo potrzebny bo dzisiaj to podstawa bezpieczenstwa w internecie , ale najwazniejsze jest uzupelnienie go o wlasna ostroznosc i nie klikanie bezmyslnie we " wszystko "
  Artykul bardzo ogolnie omawia zadania antyv.,ale wyraznie mowi o mozliwosciach darmowego i platnego programu ,ktory to bezapelacyjnie jest lepszy dla bezpieczenstwa.Jaki zainstalowac program ,bedzie zalezec tez od naszego sprzetu i od samych programow .Im sprzet slabszy tym lepszy powinien byc antyvirus .Te z reguly najmniej obciazaja komputer.Szczegoly mozna dokladnie poznac na stronach danego antywirusa. Nie wiem czy moge podac nazwy najlepszych platnych darmowych programow ,zeby nie byc posadzony o reklame.
  Reasumujac. Platny zawsze lepszy od darmowego / u tego samego producenta / Ale najwazniejsze to to ze " NAJGORSZY DARMOWY ANTYVIRUS "jest LEPSZY NIZ NIC .
  ... zobacz więcej
 • 12:07:27, 06-12-2016 euzebia

  Płatny program na pewno lepiej działa i wyłapuje wszystko.
 • 19:05:23, 11-01-2017 kszyrztoff

  Nie wiem czy moge podac nazwy najlepszych platnych darmowych programow ,zeby nie byc posadzony o reklame.
  Czy każda rekomendacja musi być zaraz reklamą?
  Nie musi być płatny przypuśćmy że sie jest stałym czytelnikiem miesiecznika PC Format. Do pisma jest dołączana płyta która czasem zawiera antywirusa problem w tym że trzeba go rejestrować i jest to wersja czasowa 30-90 dni. Za pismo trzeba zaplacic nie pamietam chyba 7-8 zł wiec
  tak całkiem darmo nie jest. Spotkalem sie też z opiniami że
  wystarczy darmowy antywirus lecz trzeba zachować ostrożność we wchodzeniu na niektóre strony i w ściaganiu z sieci.
  ... zobacz więcej
 • 20:58:46, 11-01-2017 Dancia54

  Moim zdaniem na pewno są bezpieczniejsze programy antywirusowe , za które płacimy i służą nam przez rok ....
  Darmowe zaś tzw. próbne zabezpieczają nas tylko podstawowo , nie ma dużego wachlarzu zabezpieczeń .
  Ale uważam , że musi być jakikolwiek ,,anioł stróż '' , zawsze to jest choć minimalna ochrona . Pozdrawiam .....
 • 01:47:26, 06-02-2017 wojciech55

  Z dobrego źródła wiem, że płatne programy antywirusowe to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Istnieją całkiem skuteczne darmowe skanery i w połączeniu ze zdrowym rozsądkiem powinny wystarczyć, aby niczego nie złapać. Swoją drogą ważne pliki lepiej zapisywać w kilku miejscach.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Pola Nadziei
 • Kobiety.net.pl
 • Kosciol.pl
 • Oferty pracy