Strona głównaInternetSeniorzy i technologie komunikacyjne

Seniorzy i technologie komunikacyjne

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego jedne osoby po 50-tce używają Internetu a inni seniorzy nie. Składa się na to wiele czynników, jednak większe znaczenie ma sam stosunek do nowych technologii a nie jak sądzono zdrowie czy dochody - wskazują przerowadzone w Wielkiej Brytanii badania "Konsumenci i rynek usług komunikacyjnych 2006".
Seniorzy i technologie komunikacyjne [© Monkey Business - Fotolia.com] To właśnie osoby starsze mówią, że nie chcą lub też nie potrzebują korzystać z nowoczesnych technologii. 56 procent osób w wieku 65 lat i więcej dobrowolnie wyklucza się z używania Internetu. Ponadto liczba posiadaczy cyfrowej telewizji w tej grupie jest 20 procent poniżej średniej. Zainteresowanie seniorów technologią zmniejsza się radykalnie po 55 roku życia.


Badacze sugerują, aby zagwarantować właściwe wsparcie i opiekę, przewodnictwo w kontakcie z nowoczesnymi mediami. Tylko wtedy seniorzy będą w stanie pokonać swoje obawy i zmartwienia związane z korzystaniem z komputera i Internetu a zacząć czerpać z tego korzyści.

W oparciu o wyniki badań "Konsumenci i rynek usług komunikacyjnych 2006" wyodrębniono wstępnie trzy grupy docelowe (brano pod uwagę osoby w wieku 55 lat i więcej):

1. Osoby nie interesujące się nowościami elektronicznymi

Mogą mieć telefon komórkowy i telewizję cyfrową, ale nie mają dostępu do Internetu i nie są zainteresowani najnowszą techniką.

2. Osoby średniozainteresowane

Mogą mieć telefon komórkowy, cyfrową telewizję, mają dostęp do Internetu za pomocą łącza telefonicznego (tzw. dial-up) i nieznacznie interesują się nowoczesną techniką.

3. Osoby postępowe

Mają telefon komórkowy, telewizję cyfrową, mają dostęp do Internetu za pomocą stałego złącza i są na czasie z nowinkami technicznymi.

Telewizja cyfrowa w tej grupie wiekowej była postrzegana jako łatwo dostępna w czasie, gdy opinie odnośnie Internetu były bardziej zróżnicowane. Stwierdzono, że nie ma specjalnego związku między posiadaniem telewizji cyfrowej i Internetu. W dodatku posiadanie telewizji cyfrowej było poza tym traktowane jako posiadanie bezwarunkowe na zasadzie "jest, bo jest", nie kryły się za tym żadne przyczyny techniczne lub ekonomiczne.

Przyczyny odrzucenia posiadania Internetu były bardzo złożone i zróżnicowane. Oprócz osób, które miały uprzednio styczność z komputerem w swojej pracy, podejście do rzeczy oraz indywidualny charakter były głównymi czynnikami mającymi wpływ czy badana grupa wiekowa stanie się potencjalnymi użytkownikami Internetu.

Ogólny stosunek do nowoczesnych technologii według raportu to mieszanka uczuć zarówno pozytywnych jak i negatywnych.

Do najczęściej wymienionych pozytywnych aspektów należą:
-postępy w medycynie, transporcie, komunikacji
-większy dostęp do informacji pociągnął za sobą większą możliwość wyboru
-zwiększyła się liczba możliwości w porównaniu z latami ubiegłymi
-świat stał się bliższym i bardziej dostępnym miejscem

Wśród czynników budzących zmartwienie znalazły się:
-szybkość zachodzących zmian i presja ciągłego dotrzymywania kroku
-zmiana dotychczasowego stanu rzeczy. Jak wyraził się jeden z ankietowanych ‘Nic nie trwa już wiecznie, wszystko może być wyrzucone lub zastąpione’
-tzw. wydajność wiąże się ze złożonością a nie uproszczeniem sprawy
-kwestia typu: "Przyjmij nowoczesne technologie lub usuń się na margines"

Stopień stosunku emocjonalnego do Internetu był uzależniony od stopnia doświadczenia. I tak najbardziej doświadczeni i zagorzali użytkownicy Internetu uważali go za integralną część swojego życia w czasie, gdy mniej doświadczeni używali zwrotów wyrażających ich strach i obawy. Dlatego ważne jest zdaniem ekspertów, aby skupić się na informowaniu i zaznajamianiu seniorów z rzeczami dla nich czasem wręcz obcymi. Dzięki odpowiednim kursom i szkoleniom osoby starsze mają szansę przezwyciężyć się i stać się znaczącą grupą odbiorców usług telekomunikacyjnych.

Jacek Piec / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 23:51:37, 24-10-2006 ewa

    mozliwość korzystania z internetu stanowi świetna rozrywkę, za pośrednictwem tego medium można "porozmawiać" z przyjaciółmi, zagrać w szachy, odrobić lekcje z wnukami z drugiej półkuli,
    nasi emeryci często obawiaja się kosztów,a także tego że tak naprawdę niewielu korzysta z internetu, bo najzwyczajniej tego nie potrafią,
    proponuje rozważenie możliwości szkoleń z tego zakresu,
    podpowiadam też pracodawcom aby zaoferowali swoim emerytom niewykorzystywane w firmach komputery, a może będą je z obopulna korzyścią wykorzystywać??
    mam 40 lat i z moją mamą ( 70)która mieszka 300 km dalej koresponduje za pomocą internetu, wysyłam zdjęcia, oczywiście min raz na miesiąc się widzimy. pozdrawiam internautów
    ... zobacz więcej
  • 00:04:39, 26-10-2006 Himalaya

    Witam !!!
    Ten artukuł jakoś do mnie nie przemawia , żadnych wniosków nie można wysnuć choćby dlatego iż jest on badaniem rynku angielskiego.
    Uważam ,że moderator strony powinien przedstawić realia polskie i wtedy poddać je komentarzom a było by o czym pisać. Ja jako pokolenie czyli pozostałośc po "systemie" jestem otwarta na wszystkie nowści ponieważ jestem ciekawa "co to jest to cudo" Mama telewizje cyfrowa (Cyfra+) telewizor LCD komputer a w niedalekiej przyszłości planuje kupić laptopa i nie ma w tych nowościach żadnej tajemnicy jest instrukcja obsługi i wszystko gra. Nie mam za dużo znajomych bo tak mi sie życie ułożyło dzieci już niezależne i na swoim a ja zajmuję się swoimi sprawami . O wiele trudniej mi opanowac samotność niż jakąś nowinke techniczną. Niestety wśród polskich seniorów brak pieniędzy na zakup sprzętu decyduje o dostępie do tak zwanych mediów. (nie mówię o wybranych)
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy