Strona głównaInternetSeniorzy w Internecie

Seniorzy w Internecie

Ludzie starsi nie stanowią już marginesu społeczeństwa. W 2050 roku połowa ludności Europy osiągnie wiek emerytalny. W Polsce w 2020 roku już co czwarty Polak będzie seniorem, a w 2035 - co trzeci. Coraz częściej - z konieczności ale i z własnej potrzeby, seniorzy pozostają aktywni zawodowo. Jednym z obszarów aktywności Seniorów stał się internet.
Seniorzy w Internecie [©  Alexander Raths - Fotolia.com] Seniorzy wykorzystują podstawową właściwość tego medium - jego dużą dostępność i rozległość. W celu uczestniczenia w życiu publicznym nie muszą bowiem nawet wychodzić z domów, co bywa bardzo dużym ułatwieniem, gdyż często seniorzy mają ograniczoną sprawność ruchową.

USA: internet łączy pokolenie Baby Boomers

W Stanach Zjednoczonych w wiek emerytalny wkracza pokolenie powojennego (po II Wojnie Światowej) wyżu demograficznego, tzw "Baby Boomers", czyli ludzi urodzonych w latach 1946-64. To także grupa która tworzyła 20-30 lat temu zręby internetu, to ludzie którzy uczestniczyli też w zmianie oblicza Ameryki - ich młodość przypadała na burzliwe lata 60-te i 70-te, czas hippisów, protestów przeciwko segregacji rasowej, przeciwko wojnie wietnamskiej. To grupa o bardzo silnej tożsamości.

Szczyt aktywności zawodowej tej grupy przypadał na maksimum gospodarczej prosperity w latach '70 i '80 XX wieku, co oznacza, że "Baby Boomers" są majętną grupą, postrzeganą przez sektor komercyjny gospodarki jako silna, aktywna i wymagająca. Pokolenie 50+ staje się w Stanach Zjednoczonych bardzo istotnym elementem gospodarki, przy czym amerykańskim Seniorom w zaakcentowaniu swej obecności i pozycji w gospodarce i społeczeństwie skutecznie pomaga internet.

Otwarci na wyzwania

Obecne amerykańskie pokolenie 50+ to ludzie którzy w XX wieku zmienili oblicze Stanów Zjednoczonych. Uczestniczyli często aktywnie w burzliwych przemianach, które odcisnęły się nie tylko na USA ale także na całym świecie. To pokolenie hippisów, Dzieci Kwiatów, wojny Wietnamskiej. Byli świadkami zabójstwa J.F. Kennedy'ego, afery Watergate, załogowych lotów na Księżyc. To także współtwórcy amerykańskiego boomu gospodarczego - nie bojący się technologii i współczesnych wyzwań. Tak, jak od wczesnej młodości korzystali z nowoczesnej techniki, tak w wieku dojrzałym dojrzeli możliwości drzemiące w Internecie i zaczęli je wykorzystywać. Amerykańscy Seniorzy weszli śmiało do internetu, będącego dotychczas ostoją młodych. Weszli ze swoimi problemami, potrzebami oraz ze swoimi umiejętnościami i doświadczeniem. Oraz zarabianymi przez wiele lat pieniędzmi, przed wydawaniem których nie czują większych oporów.

Seniorzy wydają pieniądze

W USA osoby powyżej 50 roku życia stanowią około 80 milionową populację. Stanowią rynek konsumentów dysponujących rocznie sumą około 1,6 biliona dolarów. Kupują 74 procent leków na recepty, 25 procent zabawek, 80 procent luksusowych wycieczek. Wśród nabywców nowych samochodów 41 procent to Seniorzy. Co ciekawe - amerykańscy Seniorzy są bardzo aktywni w Internecie, w sieci spędzają więcej czasu niż nastolatki, wydając jednocześnie on-line ponad 8 miliardów dolarów rocznie.

Od wzajemnej pomocy po komercję

Aktywność amerykańskich Seniorów w Internecie odbywa się na wielu poziomach. Aż 66 procent Amerykanów powyżej 65 roku życia twierdzi, że internet uczynił ich życie ciekawszym, zaś dla 46 procent Sieć okazała się znakomitym narzędziem do nawiązania nowych znajomości. Spośród obywateli USA powyżej 55 roku życia, ponad 40 procent jest właścicielami domowego komputera. 70 procent z nich surfuje po Sieci - głównie po serwisach poświeconych pogodzie, zdrowiu i medycynie, inwestowaniu oraz żywności i gotowaniu. Co ciekawe - wśród amerykańskich internautów po 50-tce bardzo aktywne są kobiety - to właśnie one tworzą liczne serwisy społecznościowe, wymieniają się doświadczeniami, prowadzą internetowe grupy wsparcia.

Witryny tworzone przez Seniorów oraz dla Seniorów są bardzo zróżnicowane. Popularne są serwisy, tworzone przez aktywnych Seniorów, w których tworzą społeczności czy grupy wzajemnego wsparcia w przypadku problemów. Wiek dojrzały niesie ze sobą nowe wyzwania, które dużo łatwiej znosić, gdy nawiąże się kontakt z osobami o podobnych problemach. I tak Seniorzy pomagają sobie przy depresji związanej z zakończeniem pracy zawodowej i przejściem na emeryturę, udzielają sobie wsparcia gdy opuszczają ich dzieci. Przełomem, z którym czasami trudno sobie poradzić osobom dojrzałym, bywa też pojawienie się wnuków - i tutaj również Internet służy Seniorom pomocą. Internet stał się wspaniałym narzędziem komunikacji pomiędzy osobami dojrzałymi, skazanymi dotychczas na znoszenie samotności. Zadziwiającą popularnością cieszą się serwisy matrymonialne i randkowe dla Seniorów.

Z racji swej zasobności, amerykańscy Seniorzy są bardzo atrakcyjną grupą dla internetowych firm komercyjnych. Często korzystają zakupów on-line, kupując usługi turystyczne (od luksusowych wycieczek, po terenowe rajdy z elementami sportów ekstremalnych), sprzęt rehabilitacyjny, zabawki (zapewne dla wnuków), różnego rodzaju urządzenia ułatwiające życie i funkcjonowanie. Często też korzystają via internet z usług finansowych.

W Polsce

Obecnie osoby starsze stanowią prawie 13 procent polskiego społeczeństwa, a liczy się, po upływie dekady seniorzy będą już stanowić 17 procent ogółu ludności w Polsce. Przemiany ekonomiczne, gospodarcze, postęp techniczny i ekonomiczny sprawiły, że to właśnie ta grupa polskiego społeczeństwa najmniej zyskała na tych przeobrażeniach jakie dokonywały się na świecie i w Polsce w ostatnich latach. Często osoby te musiały rezygnować z dalszej edukacji, z przyczyn ekonomicznych czy losowych.

W efekcie tego pozostają niezaspokojone takie potrzeby jak: potrzeba samokształcenia, potrzeba poznawania środowiska, potrzeba poszerzania wiedzy i umiejętności, potrzeba wykonywania społecznie użytecznych działań, potrzeba bycia uznanym za część społeczeństwa, potrzeba wypełnienia wolnego czasu, potrzeba utrzymywania więzi towarzyskich. Podobnie jak w wysoko rozwiniętych krajach w realizowaniu tych potrzeb może pomóc nowoczesna technologia - komputery, internet.

Statystyki jednak potwierdzają powszechną opinię - w Polsce internet jest głównie domeną ludzi młodych. Jak wynika z zeszłorocznych badań Megapanel PBI/Gemius co drugi polski internauta ma mniej niż 25 lat. Wśród internetowej populacji najliczniej reprezentowane są osoby w wieku 15-24 lata. Najmniej liczną grupą są natomiast seniorzy - jedynie co trzydziesta osoba w sieci ma ponad 55 lat (3,71 proc.). Odsetek osób starszych korzystających z internetu stopniowo jednak wzrasta, a chociaż seniorzy są wąską grupą użytkowników, ich aktywność w internecie jest duża.

Jak wynika z badania Megapanel PBI/Gemius typowy polski internauta w wieku ponad 55 lata to mężczyzna z wykształceniem wyższym, mieszkaniec aglomeracji miejskiej, posiadający dwuosobowe gospodarstwo domowe i dysponujący miesięcznym dochodem od 1001 do 2.000 złotych netto. Uroki sieci poznaje zwykle na emeryturze lub rencie. Polski internetowy Senior nie jest sieciowym nowicjuszem. Z internetu korzysta przeważnie od 2 do 5 lat, używając sieci codziennie lub prawie codziennie. Pod względem internetowej aktywności nie ustępuje znacznie młodszym kolegom. Biorąc pod uwagę średni czas oraz średnią liczbę odsłon na użytkownika, seniorzy plasują się na trzeciej pozycji za internautami w wieku 15-24 lata oraz 25-34 lata.

Polski internet nadal nie oferuje Seniorom, tego co mogą otrzymać w krajach rozwiniętych. Jedną z oczywistych przyczyn tego stanu rzeczy, jest trudna sytuacja ekonomiczna polskich Seniorów. Jednak już w ciągu najbliższych kilku lat, gdy w wiek dojrzały zacznie wchodzić pokolenie beneficjentów polskich przemian gospodarczych, sytuacja zacznie się zmieniać. trzydziesto- i czterdziestolatkowie, którzy zyskali na gwałtownym skoku cywilizacyjnym i ekonomicznym Polski w latach 90-tych, tak samo jak ich amerykańscy odpowiednicy nie czują lęku przed nowymi technologiami. Polsce Seniorzy już wkrótce w Internecie będą mieli coraz więcej do powiedzeni

Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy