Strona głównaInternetZakupy w sieci bez granic. Od dziś koniec z geoblokowaniem

Zakupy w sieci bez granic. Od dziś koniec z geoblokowaniem

3 grudnia weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE ograniczające możliwości blokowania dostępu do zakupów w Internecie.
Zakupy w sieci bez granic. Od dziś koniec z geoblokowaniem [© Stockwerk-Fotodesign - Fotolia.com] Klienci kupujący przez Internet uzyskali dziś szerszy dostęp do produktów i usług takich jak , wynajem samochodów, bilety na festiwale muzyczne lub do parków rozrywki w UE. Nowe przepisy zapewnią konsumentom większą możliwość wyboru strony internetowej, na której chcą kupować towary lub usługi. Znacznie ograniczone zostają bowiem praktyki handlowe polegające na blokowaniu dostępu do serwisu lub automatycznym przekierowywaniu na inną stronę klientów przebywających stale lub czasowo w innym państwie Unii Europejskiej.
Tworzymy strefę Schengen dla zakupów online - powiedziała dziś w Biurze PE w Polsce posłanka-sprawozdawczyni nowego rozporzącenia, Róża Thun.
Sprzedawcy będą musieli traktować osoby dokonujące tak samo jak nabywców krajowych: te same warunki sprzedaży, te same ceny. W szeregu przypadków przedsiębiorcy będą mieli obowiązek zapewnić internetowym nabywcom zza granicy taką samą cenę i takie same warunki sprzedaży jak klientom lokalnym.

Ułatwienia dla konsumentów dotyczyć będą między innym następujących sytuacji:

  • zakup towaru (np. urządzenia gospodarstwa domowego, elektroniki, odzieży) i jego dostarczanie do państwa członkowskiego, do którego przedsiębiorca gwarantuje dostawę (na ogólnych warunkach lub z możliwością odebrania zakupu w miejscu uzgodnionym przez obie strony, w państwie UE, w którym przedsiębiorca oferuje taką możliwość);
  • nabycie usług świadczonych drogą elektroniczną, które nie są chronione prawem autorskim (np. usługi w chmurze, hurtownie danych, hosting stron internetowych i dostarczanie zapór sieciowych);
  • usług świadczonych w miejscu, w którym przedsiębiorca prowadzi działalność (np. pobyt w hotelu, imprezy sportowe, wypożyczanie samochodów, festiwale muzyczne lub bilety wstępu na parkingi).
Nowe rozporządzenie jest atrakcyjne nie tylko dla konsumentów, ale także dla przedsiębiorców, którzy będą mogli korzystać z bardziej przejrzystych zasad sprzedaży towarów za granice.
Jeżeli chcemy stworzyć wspólny rynek, to musimy znosić bariery, które ten rynek dzielą. Zakaz geoblokowania jest dużym krokiem naprzód - mówiła posłanka.
Cyfrowe treści objęte prawami autorskimi, takie jak książki elektroniczne, muzyka do pobrania, gry online, nie będą na razie objęte nowymi przepisami. Nie dotyczą też one usług audiowizualnych i transportowych. Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego wprowadzili jednak do ustawy "klauzulę przeglądową", która zobowiązuje Komisję Europejską do dokonania w ciągu dwóch lat oceny, czy zakaz geoblokowania powinien zostać rozszerzony.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy