Strona głównaInternetEmoji (emotikony) - dlaczego starsi użytkownicy rzadziej ich używają

Emoji (emotikony) - dlaczego starsi użytkownicy rzadziej ich używają

Jak różne pokolenia interpretują użycie emoji (emotikonów) w komunikacji? Okazuje się, że ludzie starsi nie są pewni jak ich używać, mimo że rozumieją ich znaczenie.
Emoji (emotikony) - dlaczego starsi użytkownicy rzadziej ich używają [fot. Markus Winkler from Pixabay]
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Ottawie wskazują, że stereotyp seniorów, którzy nie potrafią lub nie chcą przystosować się do nowych form wyrażania myśli czy emocji, np. za pomocą emoji, może być nietrafny. Wydaje się, że starsze osoby rozumieją ich znaczenie, ale brakuje im pewności, aby uwzględnić interakcjach za pośrednictwem nowych technologii.

- Odkryliśmy, że starsi użytkownicy rzadziej używają , i czują się mniej komfortowo, jeśli chodzi o umiejętność interpretowania emotikon - mówi psycholog prof. Isabelle Boutet.

Pomiar adaptacji do emoji

Badanie dotyczyło międzypokoleniowego używania emoji, w tym osób powyżej 60. roku życia. Pozwoliło na uchwycenie związanych z wiekiem i pokoleniami różnic w używaniu emotikonek.

Emoji przedstawiające zaskoczenie - grafika z małą, żółtą buzię z oniemiałymi, szeroko otwartymi oczami i uniesionymi brwiami - okazała się najtrudniejszą do zinterpretowania emoji dla seniorów. Kolejną najtrudniejszą do zinterpretowania emotikoną była ta wyrażająca szczęście.

Starsi użytkownicy postrzegają emoji jako trudne w użyciu i mają mniejszą pewność, że potrafią z nich korzystać, a przy tym rzadziej korzystają z , w których emoji są wszechobecne.

- Seniorzy mają motywację i umiejętność korzystania z emoji, ale brakuje im pewności siebie i ogólnej wiedzy technologicznej niezbędnych do przystosowania się do tego sposobu komunikacji - wyjaśnia prof. Boutet.

Warto pomóc starszym użytkownikom

Prof. Boutet uważa, że promowanie używania emoji wśród osób starszych poprawi funkcję komunikacyjną i ułatwi interakcje międzypokoleniowe, przyczyniając się do osłabiania poczucia . Pomoże też użytkownikom w realizacji ich celów społecznych i emocjonalnych.

- Twórcy oprogramowania mogliby rozważyć modyfikację istniejących menu emoji, aby ułatwić korzystanie z nich przez różne pokolenia, na przykład poprzez udostępnienie jednoznacznych emoji, które starsi użytkownicy będą mogli zinterpretować - uważa prof. Boutet.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy