Strona głównaInternetSmartwatch pomoże wykryć niewydolność serca i migotanie przedsionków

Smartwatch pomoże wykryć niewydolność serca i migotanie przedsionków

Urządzenia przenośne, takie jak smartwatch, mogą wykrywać zwiększone ryzyko rozwoju niewydolności serca i nieregularnego rytmu serca w starszym życiu.
Smartwatch pomoże wykryć niewydolność serca i migotanie przedsionków [fot. Apichit Yutithammanurak from Pixabay]
Przeanalizowano dane 83 tysięcy osób, które zostały poddane 15-sekundowemu badaniu elektrokardiogramem (EKG) porównywalnemu z badaniem wykonywanym przy użyciu smartwatcha i telefonów.

Zidentyfikowano zapisy EKG zawierające dodatkowe uderzenia serca, które zwykle są łagodne, ale jeśli występują często, mają związek z takimi schorzeniami, jak i .

Jak odkryto, u osób z dodatkowym uderzeniem w tym krótkim przedziale czasowym (jeden na 25 ogółem) ryzyko wystąpienia niewydolności serca lub migotania przedsionków było dwukrotnie wyższe w ciągu następnych 10 lat.

Analizowane zapisy EKG pochodziły od osób w wieku 50 - 70 lat, u których początkowo nie występowały żadne choroby układu krążenia.

Niewydolność serca to stan, w której praca serca jest osłabiona. Migotanie przedsionków z kolei ma miejsce, gdy nieprawidłowe impulsy elektryczne zaczynają działać w górnych komorach serca (przedsionkach), powodując nieregularne i często nienormalnie szybkie .

Tego rodzaju zaburzenie może ograniczać funkcjonowanie, powodując takie problemy, jak zawroty głowy, duszność i zmęczenie, a co więcej, wiąże się z pięciokrotnie wyższym ryzykiem .

- EKG z urządzeń przenośnych, z których wielu ludzi korzysta na co dzień, może pomóc w wykrywaniu przyszłych chorób serca i zapobieganiu im. Następnym krokiem jest zbadanie, jak może to najlepiej działać w praktyce - mówi prof. Pier D. Lambiase, autor badań.

- Takie testy przesiewowe można potencjalnie połączyć z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i innych narzędzi komputerowych dla szybkiej identyfikacji zapisów EKG wskazujących na wyższe ryzyko. To doprowadziłoby do dokładniejszej oceny zagrożenia i pomogło zmniejszyć obciążenie wspomnianymi chorobami - wyjaśnia prof. Lambiase.

- Możliwość identyfikacji osób zagrożonych niewydolnością serca i arytmią na wczesnym etapie oznaczałaby, że moglibyśmy skuteczniej ocenić ryzyko i zapobiegać temu problemowi poprzez wczesne rozpoczęcie leczenia i udzielanie porad dotyczących stylu życia, w tym regularnych ćwiczeń i odpowiedniej diety - wskazuje prof. Lambiase.

W EKG czujniki przymocowane do skóry służą do wykrywania sygnałów elektrycznych wytwarzanych przez serce przy każdym uderzeniu. Standardowo na ciele umieszcza się co najmniej 10 czujników, a lekarz sprawdza nagrania, aby ocenić, czy występują oznaki potencjalnego problemu.

Urządzenia jak smartwatch czy nowoczesny telefon opierają się na dwóch wbudowanych czujnikach (jednoprzewodowych), dzięki czemu są mniej kłopotliwe, ale mogą być mniej dokładne.

Teraz wykorzystano uczenie maszynowe i zautomatyzowane narzędzie komputerowe do identyfikacji nagrań z dodatkowymi uderzeniami. „Aparatem" EKG zaś był smartwatch lub telefon.

Po uwzględnieniu potencjalnie zakłócających czynników, takich jak wiek i stosowane leki, okazało się, że dodatkowe uderzenie pochodzące z dolnych komór serca było powiązane z dwukrotnym zwiększeniem częstości występowania późniejszej niewydolności serca, podczas gdy dodatkowe uderzenie z górnych komór (przedsionków) wiązało się z dwukrotnym wzrostem częstości występowania migotania przedsionków.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć