Strona głównaInternetMedia społecznościowe mogą osłabić nasz stan psychiczny

Media społecznościowe mogą osłabić nasz stan psychiczny

Media społecznościowe mogą pomóc zachować i poszerzać kontakty z innymi, ale mogą też wywoływać negatywne skutki dla naszego stanu psychicznego.
Media społecznościowe mogą osłabić nasz stan psychiczny [fot. Pixelkult z Pixabay]
W ramach badań ponad 1200 osób przynajmniej raz w tygodniu skorzystało z co najmniej jednego kanału . Średnio uczestnicy spędzali jednak w mediach społecznościowych nieco ponad dwie godziny dziennie.

Psycholodzy z Uniwersytetu Ruhry w Bochum wykorzystali sześć różnych kwestionariuszy, aby określić, do jakiego stopnia uczestnicy prezentowali postawę materialistyczną i skłonność do porównywania się z innymi, a także czy korzystali z mediów społecznościowych bardziej aktywnie czy pasywnie oraz czy byli od nich uzależnieni i jak bardzo byli zestresowani lub zadowoleni ze swojego życia.

- Dane pokazały, że silniejsze podejście materialistyczne idzie w parze z tendencją do porównywania się z innymi - zauważa dr Phillip Ozimek.

Takiego porównania bardzo łatwo dokonać w mediach społecznościowych, przede wszystkim poprzez bierne korzystanie, czyli przeglądanie treści zamieszczanych przez innych użytkowników.

Materializm i pasywne używanie mediów społecznościowych były również powiązane z uzależniającym korzystaniem z mediów społecznościowych.

- Oznacza to przykładowo, że użytkownicy stale myślą o określonych kanałach i boją się, że coś stracą, jeśli nie będą online - wyjaśnia dr Ozimek.

To z kolei prowadzi do objawów osłabienia stanu zdrowia psychicznego, czyli .

Ostatnim ogniwem łańcucha jest obniżona . - Media społecznościowe to jeden z wyzwalaczy poczucia nieszczęścia - podsumowuje dr Ozimek.

To szczególnie niepokojące, ponieważ media społecznościowe mogą wyzwalać i nasilać materialistyczne przekonania, na przykład poprzez marketing.

Jednocześnie platformy i tak przyciągają materialistów, gdyż są doskonałym sposobem na zaspokojenie wielu materialistycznych potrzeb.

- Zdecydowanie warto mieć świadomość ilości czasu spędzanego w mediach społecznościowych i go ograniczać - radzi dr Ozimek. Odradza jednak całkowitą rezygnację z tych mediów. To nie rozwiąże wszystkich problemów i może mieć też negatywne skutki. Niemniej sugeruje także rejestrowanie sposobu korzystania z mediów społecznościowych u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Oferty pracy