Strona głównaInternetSmartfon a zaburzenia obsesyjno-kompulsywne

Smartfon a zaburzenia obsesyjno-kompulsywne

Korzystanie ze smartfonów nasila się i może stać się niezdrowe w przypadku osób cierpiących na zaburzenie obsesyjno-kompulsywne, czyli zaburzenie psychiczne objawiające się niechcianymi i niepokojącymi myślami, które może prowadzić do powtarzających się i destrukcyjnych zachowań.
Smartfon a zaburzenia obsesyjno-kompulsywne [fot. Foundry Co from Pixabay]
Kilkaset osób poproszono o wykonanie pomiarów oceniających różne poziomy (obsessive-compulsive disorder, OCD): strach przed utratą, hamujący, skłonność do nudy i problematyczne (nadmierne) używanie smartfona.

Badanie pokazało, że osoby z klinicznie istotnym poziomem OCD są bardziej podatne na nadmierne korzystanie ze .

- Istnieje teoria kompensacyjnego korzystania z Internetu, która sugeruje, że ludzie będą kompensować negatywne emocje za pomocą technologii - mówi Alex Holte z University of Cincinnati Blue Ash College.

- Osoby cierpiące na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne pragną pewności. Odczuwają więc związaną z obawę, czy będą mogły użyć telefonu do sprawdzenia i potwierdzenia lub zaprzeczenia tej obawie - dodaje Holte.

Zaobserwowano też łańcuch działań, który może wystąpić przy zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych, które obejmują skłonność do nudy, i lęk hamujący.

Czynniki te mogą skłaniać osobę z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi do ciągłego sprawdzania telefonu, aż korzystanie ze smartfona stanie się uzależnieniem behawioralnym.

W kolejnych krokach badacze chcą sprawdzić, na ile niektórzy ludzie postrzegają smartfony jako schronienie, które odciąga ich od problemów, podczas gdy inni uważają je za „ciężar" wymagający częstej uwagi.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy