14-01-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Korzystanie ze smartfonów nasila się i może stać się niezdrowe w przypadku osób cierpiących na zaburzenie obsesyjno-kompulsywne, czyli zaburzenie psychiczne objawiające się niechcianymi i niepokojącymi myślami, które może prowadzić do powtarzających się i destrukcyjnych zachowań.
Kilkaset osób poproszono o wykonanie pomiarów oceniających różne poziomy (obsessive-compulsive disorder, OCD): strach przed utratą, hamujący, skłonność do nudy i problematyczne (nadmierne) używanie smartfona.
Badanie pokazało, że osoby z klinicznie istotnym poziomem OCD są bardziej podatne na nadmierne korzystanie ze .
- Istnieje teoria kompensacyjnego korzystania z Internetu, która sugeruje, że ludzie będą kompensować negatywne emocje za pomocą technologii - mówi Alex Holte z University of Cincinnati Blue Ash College.
- Osoby cierpiące na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne pragną pewności. Odczuwają więc związaną z obawę, czy będą mogły użyć telefonu do sprawdzenia i potwierdzenia lub zaprzeczenia tej obawie - dodaje Holte.
Zaobserwowano też łańcuch działań, który może wystąpić przy zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych, które obejmują skłonność do nudy, i lęk hamujący.
Czynniki te mogą skłaniać osobę z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi do ciągłego sprawdzania telefonu, aż korzystanie ze smartfona stanie się uzależnieniem behawioralnym.
W kolejnych krokach badacze chcą sprawdzić, na ile niektórzy ludzie postrzegają smartfony jako schronienie, które odciąga ich od problemów, podczas gdy inni uważają je za „ciężar" wymagający częstej uwagi.
Na podstawie: