Strona głównaInternetSeniorzy nie chcą Internetu

Seniorzy nie chcą Internetu

Komputer osobisty w swoim gospodarstwie domowym ma dwie trzecie ankietowanych - wynika z badania CBOS. Od ubiegłego roku tylko nieznacznie przybyło osób mających w domu połączenie z internetem. O korzystaniu z nowych technologii decyduje przede wszystkim wiek i wykształcenie, w mniejszym stopniu zaś sytuacja materialna. Wiek określa nie tylko korzystanie z sieci, ale również sposoby czy style korzystania – czas spędzany online, intensywność korzystania, a w znacznym zakresie także wybór usług i funkcji, formy podejmowanych aktywności. Najstarsi badani przez CBOS sporadycznie łączą się z siecią, a Seniorzy niekorzystający obecnie z Internetu nie zamierzają tego stanu zmienić.
Przynajmniej raz w tygodniu korzysta z komputera 55% Polaków.Ponad dwie trzecie korzystających z komputera (69%) używa go do pracy zawodowej lub nauki, a niemal wszyscy (94%) – do celów niezwiązanych z pracą i nauką. W obu tych grupach przeważają osoby, które korzystają z komputera codziennie. Niezależnie od zastosowań, codzienni użytkownicy komputera stanowią 70% wszystkich korzystających, czyli ponad jedną trzecią ogółu dorosłych (37%).

Z internetu korzysta obecnie ponad połowa dorosłych Polaków (51%, od ubiegłego roku wzrost o 3 punkty). Korzystanie z internetu zależy od tych samych cech społeczno-demograficznych, co korzystanie z komputera – grupy te niemal w pełni się pokrywają (92% użytkowników komputera to internauci i właściwie wszyscy internauci używają komputerów). Niezależnie od innych czynników korzystanie z sieci jest niemal powszechne wśród najmłodszych dorosłych. Internauci stanowią co najmniej dwie trzecie respondentów mających nie więcej niż 44 lata. Najstarsi badani tylko sporadycznie łączą się z siecią - 23% osób w wieku 55-64 lata i zaledwie 6% osób w wieku powyżej 65 lat.

Co dziesiąty Polak niekorzystający obecnie z sieci (10%) planuje w ciągu najbliższego roku zacząć z niej korzystać. Blisko dwie piąte dorosłych nieużywających internetu (38%) nie zamierza nic zmieniać w tym zakresie. Jak wynika z uzyskanych deklaracji, mało prawdopodobne jest, że z internetu zaczną korzystać najstarsi oraz najsłabiej wykształceni respondenci. W większości nie korzystają oni z sieci i nie zamierzają tego robić.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 21:23:10, 20-07-2010 Danna62

    Dostaliśmy komputer od dzieci.Mąż kupił czasopismo ''Komputer dla seniora''i uczył się sam.Mnie nauczył różnych gier ,ja bawiłam się a On się uczył.,z czasem też chciałam umieć posługiwać się komputerem.Zaczełam pisać posty ,wysyłać e -maile.Za nic nie potrafię wklejać zdjęć na posty,na e- mail nie mam żadnego problemu .Ciągle uczę się czegoś nowego,teraz bez komputera życie było by smutniejsze.Dzieci mamy daleko ale widzimy się na skype.Rano piję kawę i jestem na GG z koleżanką którą poznałam przez komputer .Moją największą przeszkodą był strach.
    ... zobacz więcej
  • 13:10:00, 22-08-2010 mankok

    Bzdura, żeby nie internet, to chyba bym się zamęczył. W mojej miejscowości po kolei likwidowali biura obsługi. Najpierw TPSa, potem energetyka. Nawet kablówka zlikwidowała biuro. Mam na miejscu tylko administrację mieszkaniową. Wszystkie opłaty robię przez internet. Chociaż na początku był problem, mimo, że na studiach miałem zajęcia, wtedy nazywało się to maszyna matematyczna. Odra, lampowa, zajmowała powierzchnię sporej sali gimnastycznej. W pracy pod koniec pojawiły się już urządzenia nadzorowane komputerami, ale będąc kierownikiem na kursy wysyłałem pracowników. Mnie wystarczał długopis i telefon. Pierwszy komputer kupiłem na Allegro przechodząc na emeryturę. Był to Compaq Armada z zegarem 160 MHz. Przy dzisiejszych prędkościach 3-4 Giga to kupa śmiechu, ale był rok 2002. Dzisiaj sam mogę sobie złożyć dowolną konfigurację, ale minęło te 8 lat doświadczeń. Proszę się nie bać komputera, naprawdę bardzo trudno go uszkodzić. Dlatego dzieci tak dobrze sobie radzą, bo nie mają obaw odpowiedzialności
    ... zobacz więcej
  • 13:38:53, 22-08-2010 Jolina

    Taiso72, przesłałam Ci na priva instrukcję wstawiania obrazków na watki. Jest bardzo łatwa, kilka koleżanek skorzystało z niej i szybko zaskoczyli co i jak. Powodzenia.
  • 14:52:28, 22-08-2010 jasinek123



    Nic dodać nic ująć!!
  • 22:57:12, 23-08-2010 Ha_na

    Jasinek - jak zwykle trafiasz w sedno. Lubię Twoje poczucie humoru, poprawiasz mi nastrój .
  • 07:19:25, 24-08-2010 Pamira

    Sześć lat dojrzewałam zanim uległam namowom i kupiłam sobie laptop.Teraz widzę, że to dobra rzecz.Można wiele się dowiedzieć na tematy które nas interesują. Jednym słowem to skarbnica wiedzy. Zabawić się też można i pośmiać.Tylko strona techniczna na razie to dla mnie czarna magia.Nie wiem czy zdołam to opanować.
  • 07:45:56, 24-08-2010 helena62

    Witam, bylam tu poczytalam i dziś po przeszło 3 latach było by mi bardzo przykro bez kompa a przecież nie umialam nic...
  • 08:50:52, 24-08-2010 jasinek123



    Jak myślicie może ten przykład być prawdziwy?
  • 09:26:42, 24-08-2010 gerd

    Cytat:
    jasinek123


    Jak myślicie może ten przykład być prawdziwy?



    Witam

    Szedłeś ulicą, czy też po pasach dla pieszych?
  • 09:57:30, 24-08-2010 tadeusz50

    Seniorzy, chcą internetu co tu widać. Ilość w KSC rośnie z dnia a dzień. Mniej obeznani lub więcej ale nas przybywa. Część ze strachem porusza się w tym wirtualnym świecie aby czegoś nie zepsuć nie zablokować. Powody i motywacje są różne kontakt z dziećmi rozrzuconymi po świecie, konta bankowe, poszukiwanie znajomych czy cała masa innych powodów.Tych nie chcących czasem trzeba zmotywować.

Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy