26-04-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Jeśli ktoś odczuwa panikę, gdy nie ma w pobliżu swojego smartfonu, nierzadko również zmaga się z ogólnym poczuciem nieadekwatności i niższości.
Ludzie, którzy tak się czują w związku z brakiem telefonu, są bardziej niespokojni i obsesyjno-kompulsywni w życiu codziennym niż inni.
- Rzecz dotyczy tego panicznego strachu, tego panicznego uczucia: „o nie, zostawiłem/am telefon w domu"- mówi prof. Ana-Paula Correia z Ohio State University.
Na potrzeby tego badania kilkaset osób wypełniło kwestionariusz, w którym oceniano objawy psychopatologiczne, takie jak , obsesje-kompulsje i poczucie nieadekwatności.
Uczestnicy podali, że korzystają ze swoich telefonów przez cztery do siedmiu godzin dziennie, głównie, by przeglądać sieci społecznościowe.
Autorzy odkryli, że im częściej uczestnicy korzystali ze , tym większy stres odczuwali, gdy go nie mieli w pobliżu.
Eksperci odkryli również, że im silniejsze były objawy , tym wyższy strach przed brakiem telefonu. Obsesję-kompulsję mierzono za pomocą ocen ze strony uczestników, jak często sprawdzają, gdzie jest telefon i sprawdzają, czy dostali jakąś wiadomość.
Według psychologów osoby doświadczające napięcia mogą postrzegać telefon jako narzędzie do radzenia sobie ze stresem. - Chodzi o coś więcej niż telefon. Ludzie używają go do różnych zadań, w tym do korzystania z mediów społecznościowych, nawiązywania kontaktów i sprawdzania, co się dzieje z osobami mającymi wpływ na media społecznościowe. Zatem przebywanie z dala od telefonu lub niskie naładowanie baterii może w pewnym sensie zerwać to połączenie i wywołać u niektórych osób poczucie przygnębienia oraz zdenerwowania - wyjaśnia prof. Correia.
Na podstawie: