Strona głównaInternetSmartfon pogarsza ból głowy?

Smartfon pogarsza ból głowy?

Jak wynika z nowych badań, ci, którzy często zmagają się z bólem głowy, a nie korzystają ze smartfonów, zażywają mniej leków niż osoby z takim bólem, które używają wspomnianych urządzeń.
Smartfon pogarsza ból głowy? [fot.  relexahotels from Pixabay]
Warto ograniczyć używanie . Ludzie, którzy często z nich korzystają i zmagają się z , muszą przyjmować więcej leków niż pacjenci z bólami głowy nie używający smartfonów.

Chociaż badania nie udowodniają, że to właśnie smartfony nasilają ból głowy, niemniej związek między tymi dwoma zjawiskami jest znaczący, mówią badacze z All India Institute of Medical Sciences w New Delhi.

Uczeni zgromadzili dane dotyczące 400 osób z różnymi rodzajami bólów głowy, w tym i napięciowymi bólami głowy. Uczestnicy byli pytani o korzystanie ze smartfonów, częstotliwość bólu oraz zażywane leki. Ponad połowa uczestników używała smartfonów.

W porównaniu do osób bez smartfonów, te, które ich używały, częściej przyjmowały środki przeciwbólowe. Obliczono, że użytkownicy smartfonów zażywali średnio osiem tabletek miesięcznie, a pozostali - pięć.

Nie odnotowano żadnych różnic pomiędzy ludźmi korzystającymi ze smartfonów i tymi, którzy nie mieli tych urządzeń, w zakresie częstości ataków bólu i ich nasilenia.

Lekarze zauważają, że w bardzo krótkim czasie telefony komórkowe stały się ogromnie popularne i używa się ich w przeróżnych celach, nie tylko do rozmawiania, ale też do słuchania muzyki, przeglądania Internetu, robienia zakupów, etc. Jednocześnie czas upowszechnienia tych urządzeń jest na tyle krótki, że nie przeprowadzono jeszcze gruntownych badań dotyczących ich możliwego wpływu na stan zdrowia. Wraz ze wzrostem częstości sięgania po smartfony trzeba uwazględnić możliwe konsekwencje: od ryzyka zespołu cieśni nadgarstka do , wskazują uczeni.

Na temat badań można przeczytać w magazynie Neurology Clinical Practice.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć