Strona głównaInternetMultimedia - komputer jako domowe centrum filmowe strona 2 / 2

Multimedia - komputer jako domowe centrum filmowe

strona 2 / 2


Filmy Blu-ray

Do odtworzenia filmów o wysokiej rozdzielczości zapisanych na płytach Blu-ray potrzebny jest odpowiedni napęd, czyli odtwarzacz lub nagrywarka płyt Blu-ray.

Ciekawostka

O ile napędy odtwarzające płyty DVD są obecnie standardem w wyposażeniu komputerów, o tyle napędy Blu-ray spotyka się jeszcze dość rzadko. Jeśli więc chcesz oglądać nagrane na nich filmy, powinieneś przy zakupie komputera poszukać modelu z takim napędem lub w przypadku komputera stacjonarnego poprosić o jego montaż.

Główną zaletą formatu Blu-ray jest zdecydowanie lepsza jakość obrazu niż w filmach DVD. Obraz jest bardziej wyraźny, zawiera dużo więcej szczegółów. Aby jednak cieszyć się tymi zaletami, konieczne jest posiadanie monitora o rozdzielczości Full-HD. Na ogół są to monitory większe niż 21,5-calowe. Warto więc przy zakupie zestawu zwrócić uwagę na ten parametr. W przypadku laptopów jest on dość trudny do osiągnięcia, a jeśli nawet, to takie komputery przenośne są znacznie droższe. Rozdzielczość Full-HD jest spotykana głównie w laptopach 17-calowych lub większych.

Oprócz filmów na płytach można spotkać się również z filmami w postaci plików, które są przechowywane i odtwarzane wprost z dysku twardego. Najczęściej mają one rozszerzenie pliku w postaci .avi. Popularnie określane są mianem „diviksów". Są to filmy DVD lub Blu-ray, zmodyfikowane w taki sposób, by mogły być łatwo przenoszone oraz by zajmowały jak najmniej miejsca przy jednoczesnym jak najmniejszym spadku jakości. Nierzadko są to pirackie kopie filmów, choć równie często tworzą je osoby posiadające liczną bibliotekę legalnych produkcji na płytach, a chcące mieć do nich jak najszybszy dostęp na komputerze, bez potrzeby uruchamiania płyty z filmem.

Aby odtworzyć taką realizację, potrzebny jest przystosowany do tego program, zwany odtwarzaczem filmów, oraz odpowiedni zestaw kodeków.

Zapamiętaj

Kodeki filmów to niewielkie programy, które pozwalają odtworzyć film stworzony za ich pomocą na komputerze. Wygenerowane dzięki nim filmy zajmują zdecydowanie mniej miejsca, a ich jakość jest porównywalna z oryginałem. Przykładowo z filmu DVD o wielkości 4 GB można za ich pomocą stworzyć plik o wielkości 700 MB, który zmieści się na płycie CD.

Narzędzia do odtwarzania tego typu plików najlepiej pobrać z portalu z programami. W większości są one darmowe, można więc bez problemu wyszukać taki program, który będzie dla nas optymalny, wraz z zestawem kodeków, dzięki którym będzie możliwe oglądanie filmów.

Warto dokładnie czytać opisy oraz komentarze do programów, ponieważ niektóre z nich mają możliwość automatycznej instalacji potrzebnych dodatkowych plików. Ta opcja jednak może być w niektórych przypadkach płatna.

Do odtwarzania plików z filmami tego typu można użyć programu Windows Media Player. Część realizacji można obejrzeć od razu po zainstalowaniu Windows 7. Ponieważ kodeków jest bardzo dużo, lepiej zaopatrzyć się w ich odpowiedni zestaw.

Pliki AVI to pliki filmowe pozbawione dodatków i opcji, które oferują płyty DVD. Może się więc okazać, że film zawiera tylko oryginalną ścieżkę dźwiękową i w takim przypadku nie ma możliwości włączenia polskiego lektora czy też polskich napisów. Rozwiązaniem tego problemu, choć częściowym, jest plik tekstowy dołączony do folderu z plikiem i zawierający napisy do realizacji. Aby w czasie jej oglądania była wyświetlana lista dialogowa, konieczne jest zainstalowanie w systemie odpowiedniego odtwarzacza. Programy tego typu można znaleźć w portalach z darmowym oprogramowaniem. Podczas seansu tekst jest wyświetlany w oknie razem z filmem. Ponadto oferują one możliwość modyfikacji wyglądu napisów tak, aby jak najlepiej były odbierane przez użytkownika.

Ich obsługa jest na ogół bardzo podobna do obsługi programu Windows Media Player. Zawierają one jednak dużo więcej funkcji ułatwiających oglądanie filmów. W zależności od programu może to być: dodawanie napisów oraz pobieranie brakujących kodeków czy napisów, poprawianie obrazu oraz dźwięku itp.

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że część z tych plików to pirackie nagrania, których twórcy nadużywają praw autorskich producentów filmów.

Oprócz tych trzech podstawowych rodzajów filmów, czyli DVD, Blu-ray oraz filmów AVI, istnieje jeszcze ogromna różnorodność innych plików filmowych. W zależności od tego, jakim urządzeniem lub dla jakich urządzeń zostały stworzone, mogą mieć różne rozszerzenia. Inne rozszerzenie będzie miał film nagrany aparatem fotograficznym, a inne telefonem komórkowym. Jeśli w systemie operacyjnym zainstalowany jest program do odtwarzania filmów skompresowanych z napisami, najczęściej z rozszerzeniem .avi, to powinien on też odtwarzać inne rodzaje filmów. Gdy jednak okaże się, że nie można otworzyć jakiegoś pliku, należy użyć wyszukiwarki internetowej w celu odnalezienia kompatybilnego programu.

Fragment pochodzi z książki „" z serii Samo Sedno. Więcej informacji na temat książki na
Strony : 1 2
 

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy