Strona głównaInternetZaginieni w sieci... uzależnienie od Internetu realnym problemem strona 2 / 2

Zaginieni w sieci... uzależnienie od Internetu realnym problemem

strona 2 / 2


© Abe Mossop - Fotolia.comUzależnienie nie leczone rozwija się bardzo szybko i daje efekt kuli śniegowej, na samym końcu jest ruina człowieka, który jest samotny, zaniedbany, bezradny, w rozpaczy. Często osoby uzależnione mają , podejmują próby targnięcia się na własne życie, ponieważ nie radzą sobie z tym do czego doprowadziło uzależnienie.

- W 2013 uzależnienie od Internetu zostanie wpisane do rejestru chorób DSM-5 przez APA (Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne). Więc na dobrą sprawę dopiero teraz poznajemy kompleksowy obraz tych zaburzeń i metody ich leczenia. Silnie jest akcentowany pogląd, że osoby uzależniające się niechemicznie mają też kłopoty natury osobowościowej. Nie wiadomo co jest pierwsze - czy zaburzenie osobowości jest podłożem dla uzależnienia, czy to rozwój uzależnienia wzmaga trudności emocjonalne i osobowościowe. Myślę, że jedno i drugie - trudno określić co jest pierwsze - tłumaczy Anna Zadarnowska.

Co można zrobić z punktu widzenia rodziny, by pomóc osobie uzależnionej?

- Rozmawiać, rozmawiać i jeszcze raz rozmawiać. To szansa, by powiedzieć to co nam siedzi w głowie i w sercu - co myślimy i co czujemy. Możemy np. dowiedzieć się czego kompensacją jest dla młodego chłopaka postać z internetowej gry. Jeśli wywnioskujemy, że ma niskie poczucie własnej wartości, to możemy okazywać mu więcej akceptacji i dawać informacje zwrotne, że jest dla nas wartościową osobą. Bez rozmowy się to nie odbędzie. W wielu mało się rozmawia, pomimo tego, że rozmów bieżących jest pełno, typu jedzenie, typu zakupy. Ale o tym co przeżywamy się nie mówi, takich rozmów jest mało. Dlatego rozmowa jest kluczowa. Aby rozmowa miała szansę pomóc, powinna być otwarta - dawać możliwość szczerego podzielenia się refleksjami i uczuciami obu stronom oraz musi być konstruktywna - ustalamy akceptowalne dla obu stron nieprzekraczalne granice używania Internetu, ustalamy konkretne konsekwencje złamania tej umowy i staramy się tego trzymać. Same kary, sankcje, pretensje i wrzaski nie przynoszą nic dobrego, tylko konflikty i bunt - kończy Anna Zadarnowska.

Jeśli nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z problemem przez siebie lub bliską osobę, zawsze warto spróbować skorzystać z fachowej pomocy, którą otrzymamy w ośrodkach zajmujących się leczeniem uzależnień.
Strony : 1 2
 

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy