Strona głównaInternetPolscy Seniorzy, prosimy do sieci! strona 5 / 5

Polscy Seniorzy, prosimy do sieci!

strona 5 / 5

Polscy Seniorzy, prosimy do sieci! [© AVAVA - Fotolia.com]
A jednak się bronią…

Dlaczego duża część polskich seniorów tak niechętnie – w porównaniu z innymi krajami – korzysta z komputerów i Internetu? Podstawową przyczyną takiej sytuacji są chyba… oni sami. Wielu z nich żyje w przeświadczeniu, że nowe techniki nie są im do niczego potrzebne, nauka jest ponad ich siły, a Internet jest drogi. Boją się także, że nieumiejętne korzystanie z komputera spowoduje jego natychmiastową awarię, a wnuki ich wyśmieją. Boją się komputerów, bo ich nie znają, a nie znają, bo się boją… i koło się zamyka.

Zapominają przy tym, że przecież nikt nie rodzi się z umiejętnością obsługi komputera – młodzi też muszą się wszystkiego nauczyć i też popełniają błędy. Zresztą umiejętności komputerowe młodzieży często ograniczają się do odbierania i wysyłania poczty, obsługi komunikatorów, pogaduszek na czatach i grania w gry komputerowe. Nie jest to więc wiedza, która powinna kogokolwiek wpędzać w kompleksy.

Problemem seniorów jest także ciągle zbyt mała dostępność kursów komputerowych (zwłaszcza tych bezpłatnych) przeznaczonych specjalnie dla nich, a także brak wyspecjalizowanej oferty dotyczącej sprzętu i wsparcia technicznego dla osób starszych. Warunkiem dobrego zapoznania się z nowymi technologiami jest posiadanie w domu sprawnego i łatwego w obsłudze sprzętu a także możliwość szybkiego kontaktu ze „specjalistą” w razie kłopotów.

Niewątpliwie jedną z najważniejszych przeszkód w dostępie do Internetu – nie tylko zresztą dla osób starszych – jest jego cena. Koszt Internetu w Polsce jest nadal dość wysoki (więcej w Europie płacą tylko Słowacy), jednak wbrew pozorom nie są to astronomiczne sumy. Stałe łącze o średniej przepustowości kosztuje około 50 złotych miesięcznie. Do tej kwoty trzeba niestety doliczyć koszt instalacji, ale jeśli policzymy, ile możemy dzięki sieci zaoszczędzić (tańsze zakupy i wakacje, rozmowy – zwłaszcza zagraniczne, obsługa konta bankowego, niższe prowizje za płacenie rachunków, możliwość dorobienia do renty czy emerytury), może okazać się, że te koszty bardzo szybko nam się zwrócą.

Obecnie rolę specjalistów najczęściej pełnią dzieci lub wnuki osób starszych, oni także instalują w domu babci czy taty pierwszy komputer (bywa, że własny niech starszy, ale wciąż sprawny sprzęt). Zjawisko to nasiliło się wraz z falą emigracji – okazuje się bowiem, że kontakt z seniorami rodu przez internet, mimo początkowych wydatków na zakup sprzętu jest i tańszy i bardziej wszechstronny niż rozmowy telefoniczne.

A wieści dochodzące z rynku usług telekomunikacyjnych są dość optymistyczne: już w tym roku za korzystanie z Internetu będziemy płacić mniej, a w kolejnych latach jego ceny mają dalej spadać. Być może więc już niedługo nie będzie to „dobro luksusowe”, a stanie się powszechnie dostępne – nawet dla najuboższych warstw społeczeństwa.

Problemem dla osób starszych bywa czasem zbyt mała czytelność niektórych stron: małe literki, zbyt duża ilość ozdobników, skomplikowana nawigacja. Aby poprawić jakość użytkowania sieci dla osób starszych PFRON opracował niedawno katalog zasad mających na celu zwiększenie dostępności serwisów internetowych dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Najważniejsze z nich to oddzielenie warstwy treści i prezentacji, krótkie akapity i większy rozmiar używanej czcionki. Stosując się do tych zasad coraz więcej witryn stosuje u siebie zabiegi mające poprawić przejrzystość i czytelność swoich zasobów dla osób starszych.

Nasze społeczeństwo coraz bardziej się starzeje: prognozy mówią, że do 2020 roku udział osób starszych w populacji wzrośnie do 40%. Jest to związane nie tylko z wydłużeniem się przeciętnej długości życia, ale także ze zbyt małym w większości państw przyrostem naturalnym. Seniorzy staną się więc niedługo potężną grupą społeczną i siłą rzeczy coraz więcej starszych osób będzie korzystać z Internetu.

Jest to optymistyczna prognoza dla firm działających na rynku usług i sklepów internetowych, bowiem starsi użytkownicy sieci są na ogół ludźmi o ustabilizowanej sytuacji życiowej i materialnej, więc stanowią bardzo atrakcyjną grupę klientów.

W krajach zachodnich, gdzie seniorzy już dziś bardzo chętnie korzystają z zasobów sieci, stanowią oni swoiste koło napędowe dla niektórych gałęzi gospodarki (choćby turystyki). Polskie firmy już niedługo także będą mogły pozyskiwać w tej grupie nowych klientów, jednak aby tak się stało, starszym osobom trzeba pomóc odnaleźć się w nowym dla nich świecie i pomóc w kontaktach z nowoczesnymi mediami.

Skorzystają na tym wszyscy: firmy, które mogą znacznie zwiększyć swoje obroty i sami seniorzy, którym znajomość nowoczesnych technik ułatwia kontakt z młodszym pokoleniem (choćby z wnukami), wzrasta ich poczucie własnej wartości, samodzielności i użyteczności dla innych, a także zmniejsza się poczucie wykluczenia społecznego czyli to, na co skarży się większość starszych osób.
Strony : 1 2 3 4 5
 

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:40:17, 30-01-2007 Biedronka

    Sama jestem potwierdzeniem tego, o czym mowa w artykule. Będąc czynną zawodowo traktowałam komputer jako narzędzie pracy. Zresztą, początkowo w zakładach pracy nie był instalowany internet. Potem, jak już był do niego dostęp, to pracodawcy złym okiem patrzyli na buszowanie w sieci. Dopiero po przejściu na emeryturę i otrzymaniu od syna jego starego komputera zainstalowałam Internet. No i wsiąkłam. Do dziś odkrywam coraz to nowe możliwości tego wynalazku. A w ubiegłym roku sprawiłam sobie na gwiazdkę nowy sprzęt, z kolorowym monitorem, a co!
    ... zobacz więcej
  • 22:05:47, 30-01-2007 Zastawny

    Komputer – nie jest to prosta sprawa. Nie mam zamiaru nikogo wystraszyć, aby nie dostępował do komputera. Pierwszy raz spotkałem się z nim w pracy, kończyłem kurs obsługi Windows 95 i Office. Był to rok 1995 lub 96. Od 2000 jestem na emeryturze. Jakoś sobie z tym wszystkim radzę. Dużo piszę i prowadzę wiele rzeczy, chociażby finanse domowe tak dla zabawy. Gier nie mam żadnych za wyjątkiem pasjansów i sławnych kulek. Dość chwalenia. Tak, jak napisano w artykule, jest z ludźmi. Ciężko się wziąć do czegoś nowego. Sam uczyłem współpracowników obsługi komputera. Wniosek jeden, kto chciał i miał chęć to się nauczył. Miałem kolegę, który twierdził, że jemu wcześniej kaktus na dłoni wyrośnie, niż on nauczy się pracy na komputerze. W ubiegłym roku dowiedziałem się, że się nauczył pracy na tym niechcianym urządzeniu i co dziwne ma komputer w domu. Swego czasu uczyłem podstaw pracy swoich wnuków. Teraz wielu rzeczy oni mogliby mnie nauczyć, ale im się nie chce. Niestety takie są prawdy. Wierzę w to, że mający dostęp do komputera seniorzy powinni się obsługi nauczyć. To bardzo przyjemna rzecz. Poczytać wiadomości te, co mnie interesują bez kupowania gazet, posłuchać różnych stacji radiowych niedostępnych w swoim rejonie czy oglądnąć filmy czy jakieś programy telewizyjne i to z całego świata. Takie możliwości daje, „winamp” czy „realplayer”. Pozdrawiam wszystkich czytelników i naprawdę zachęcam do nauki pracy na komputerze. Zachęcam, dlatego, że na różnych forach, niekoniecznie na Seniorze widzę jak wnuki uczą dziadków obsługi, tej małej machiny.
    ... zobacz więcej
  • 17:32:12, 04-02-2007 górnik

    mam 78 lat,od 10 lat korzystam z komputera a przedewszystkim z internetu.W tym czasie poznałem dużo ciekawych ludzi z którymi na codzień mam kontakt.Prowadze strone internetwą Towarzystwa Przyjaciół Katowic.Zbieram cdzienne informacje o imprezach w mieście które przekazuje zainteresowanym w celu ich wykorzystania.
    Jestem w dalszy ciągu ważną osobą w towarzystwie starszych i młodych ludzi.gdyż na bieżąco znam każdy temat.
    Zachęcam wszystkich seniorów do korzystania z komputerów gdyż jest w tym dużo przyjemności i zabawy.Dla podniesiania swoich wiadomości korzystam z czasopisma Komputer i Świat.
    Do pracy na komputerze wystarczy troche chęci zaparcia to nic trudnego.
    ... zobacz więcej
  • 21:09:53, 23-08-2009 tadeusz50

    Inni grzebią po zakurzonym archiwum. Ile tu kurzu. To i ja mogę. Mam nadzieję, że reanimacja przyniesie efekt.
  • 21:40:34, 23-08-2009 bronczyk

    A ja jestem starsza pani i coraz śmielej korzystam z internetu. Już dziś nie wyobrażam sobie dnia bez pobytu na forum, bez nauczenia się czegoś z grafiki. Od dwóch lat sama udzielam porad w swojej ukochanej dziedzinie kynologii. Dzięki komputerom parę piesków żyje do tej pory. Chociaż znajome grają jedynie w gry i układają pasjanse, ja uczę się i to jest najfajniejsze. Sama sobie organizuję czas , sama wybieram tematy , o których chcę czytać lub wymieniać uwagi.
  • 01:27:05, 24-08-2009 Rayton

    Kochani, wszyscy tutaj piszecie o komputerze (oczywiscie oprocz Tadzia, ktory jak zwykle kaszle tyle ze nie od kurzu, a od pylicy). Znakomita wiekszosc z Was uzywa komputer tylko do surfowania po internecie, ale nie takie przeciez jest jego podstawowe zadanie.
    Na sam dostep do sieci pozwala dzisiaj wiele urzadzen takich chocby jak telefon (ja wlasnie teraz go uzywam) czy telewizory nowszej generacji, ktore podlaczamy bezposredniu do modemu (idealne dla ludzi starszych). Glownym zadaniem komputera jest obsluga oprogramowania, a internet? Tylko jako dodatek.
    Aby pokazac jak wiele roznych programow moze obslugiwac Wasza maszyna odsylam na strone http://dobreprogramy.pl/
    ... zobacz więcej
  • 07:16:42, 24-08-2009 tadeusz50

    Cytat:
    Rayton
    Kochani, wszyscy tutaj piszecie o komputerze (oczywiscie oprocz Tadzia, ktory jak zwykle kaszle tyle ze nie od kurzu, a od pylicy). Znakomita wiekszosc z Was uzywa komputer tylko do surfowania po internecie, ale nie takie przeciez jest jego podstawowe zadanie.
    Na sam dostep do sieci pozwala dzisiaj wiele urzadzen takich chocby jak telefon (ja wlasnie teraz go uzywam) czy telewizory nowszej generacji, ktore podlaczamy bezposredniu do modemu (idealne dla ludzi starszych). Glownym zadaniem komputera jest obsluga oprogramowania, a internet? Tylko jako dodatek.
    Aby pokazac jak wiele roznych programow moze obslugiwac Wasza maszyna odsylam na strone http://dobreprogramy.pl/
    Wielkie dzięki za wskazanie przyczyn mojego kaszlu (nic o tym nie wiem) jako pylicy przez doskonałego doktora Smyk( zastanawiam się czy wie coś o pylicy?)
    Również wielkie dzięki za wskazanie do czego służy komputer. Pewnie większość starych dziadyg nie wie do czego służy.
    Ile jest komputerów w pełni wykorzystujących swoje możliwości, tak jak ile jest obecnie urządzeń w pełni wykorzystywanych. Telefon komórkowy, pralka, mikrofalówka, telewizor?
    Dobra dość kpin.
    ... zobacz więcej
  • 08:33:53, 24-08-2009 Rayton

    Cytat:
    tadeusz50
    Wielkie dzięki za wskazanie przyczyn mojego kaszlu (nic o tym nie wiem) jako pylicy przez doskonałego doktora Smyk( zastanawiam się czy wie coś o pylicy?)
    Również wielkie dzięki za wskazanie do czego służy komputer. Pewnie większość starych dziadyg nie wie do czego służy.
    No ladnie, ladnie to tak nazywasz Seniorow? Dziadygi? Ile Ty masz lat Tadziu? Pomyslec, ze tyle pozadnych ludzi zginelo pod ziemia.
  • 09:06:20, 24-08-2009 tadeusz50

    Cytat:
    Rayton
    No ladnie, ladnie to tak nazywasz Seniorow? Dziadygi? Ile Ty masz lat Tadziu? Pomyslec, ze tyle pozadnych ludzi zginelo pod ziemia.
    Mówią, że ja nie mam poczucia humoru a tu jak widzę wyraźnie ten brak. Po "starych dziadygach" umieściłem co oznacza w moim mniemaniu zaznaczenie, że kpię z tych słów. Następny co się czepia jak rzep psiego ogona górników. Wara od nich.
  • 09:16:58, 24-08-2009 Alsko

    Cytat:
    tadeusz50
    Inni grzebią po zakurzonym archiwum. Ile tu kurzu. (...)
    O matko! Coś się czepił tego grzebania w archiwum, Tadziu? Alergię masz czy co?
    Właśnie chciałam wyciągnąć pewien wątek, ale teraz to strach się bać.
    A nie lepiej tak?: czytam, co mnie interesuje. Wyciągam stary wątek, nie będzie miał powodzenia - spadnie.


    PS Mam pytanie do Raytona: jak Ty to robisz, że reanimujesz wątek archiwalny? Przecież one nie mają narzędzia do zrobienia nowego wpisu.

Strony : 1 2 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy