Strona głównaInternetGry logiczne poprawiają pamięć seniorów

Gry logiczne poprawiają pamięć seniorów

Seniorzy, którzy grają w cyfrowe gry logiczne, mają takie same zdolności zapamiętywania jak osoby w wieku 20 lat.
Gry logiczne poprawiają pamięć seniorów
Na Uniwersytecie w Yorku odkryto też, że ludzie po sześćdziesiątce, którzy grają w cyfrowe logiczne, mają większą zdolność ignorowania nieistotnych czynników rozpraszających uwagę, ale ci, którzy grali w gry strategiczne, nie wykazywali takiej samej poprawy pamięci ani koncentracji.

Wiadomo, że wraz z wiekiem określone zdolności umysłowe słabną, a w szczególności dotyczy to zapamiętywania wielu rzeczy w jednym czasie - czyli roboczej. Uważa się, że pamięć robocza osiąga szczyt w wieku 20 - 30 lat, po czym powoli słabnie wraz z czasem.

Wcześniej pokazano, że sposób, w jaki przechowujemy informacje w mózgu, zmienia się wraz z wiekiem, dlatego sprawdzono teraz, czy poszczególne rodzaje stymulacji umysłowej, takie jak gry, również odmiennie oddziaływały w zależności od wieku.

- Wydaje się, że elementy strategiczne gier - na przykład planowanie i rozwiązywanie problemów - stymulują lepszą pamięć i uwagę u młodych ludzi. Nie obserwujemy jednak tego samego efektu u osób starszych - mówi dr Fiona McNab, autorka badań.

W ramach testów ludzie w różnym wieku grali w gry cyfrowe, które wymagały od uczestników zapamiętywania obrazów bez rozpraszania uwagi.

- Ogólnie rzecz ujmując, ludzie mają dobrą zdolność ignorowania nieistotnych rozpraszaczy, co nazywamy „kodowaniem rozproszenia". Oczekujemy na przykład, że dana osoba może zapamiętać nazwę ulicy, gdy rozprasza ją dziecko lub pies, ale ta zdolność maleje wraz z wiekiem - mówi dr Joe Cutting z Uniwersytetu w Yorku.

- Gry logiczne dla seniorów dały efekt poprawy zdolności umysłowych do tego stopnia, że poziom pamięci i koncentracji był u nich taki sam jak u 20-latków, którzy nie grali w te gry - wskazuje dr Cutting. Starsi częściej jednak zapominali elementy zapisane w pamięci podczas rozpraszania się, jeśli grali tylko w gry strategiczne, a młodzi ludzie byli mniej skuteczni w , jeśli grali tylko w gry logiczne.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy