Strona głównaInternetMiędzynarodowe uznanie dla projektu „Polska Cyfrowa Równych Szans"

Międzynarodowe uznanie dla projektu „Polska Cyfrowa Równych Szans"

14 maja, podczas corocznego Szczytu Społeczeństwa Informacyjnego, które odbędzie się w Genewie, projekt zostanie uhonorowany pierwszą nagrodą WSIS Project Prize 2012 w kategorii „capacity building" (budowanie potencjału cyfrowego). Polska inicjatywa pokonała projekty pochodzące między innymi ze Stanów Zjednoczonych i kilkunastu krajów europejskich.
Międzynarodowe uznanie dla projektu „Polska Cyfrowa Równych Szans" Szczyt organizowany jest przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) we współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury. To największe corocznym zgromadzenie przedstawicieli rządów, organizacji międzynarodowych, organizacji społecznych i przemysłu technologii informacyjno-komunikacyjnych na świecie.

- Nagroda, którą otrzymaliśmy jak również poszerzające się grono Ambasadorów naszego programu ma dla nas wymiar prestiżowy, ale przede wszystkim praktyczny. W Polsce mamy już prawie 2000 wolontariuszy - Latarników Polski Cyfrowej zwłaszcza w małych miastach i wsiach. Szkolą się, dyskutują między sobą i rozpoczynają działania w swoich środowiskach- mówił Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie"- Rośnie potencjał cywilizacyjnej zmiany w konkretnym wymiarze lokalnych działań.

Głównymi beneficjentami projektu „" są konkretni ludzie - „Latarnicy Polski Cyfrowej". Głównym założeniem kampanii w pierwszej połowie br. jest pozyskanie grupy około 3000 „Latarników", którzy po przejściu specjalnych szkoleń będą promowali korzystanie z Sieci w swoich lokalnych społecznościach.

Według badania przeprowadzonego na zlecenie Stowarzyszenia „Miasta w Internecie" „Pokolenie 50+. Pierwsze kroki w cyfrowy świat" wynika, że z internetu korzystają w Polsce przede wszystkim ludzie młodzi. Badanie wskazuje, że problemem nie jest brak dostępu do internetu czy nawet sprzętu. Największą barierą jest niski poziom wiedzy na temat płynących z korzystania z sieci.

- To projekt, który chce spróbować czegoś nowego. Temat jest bardzo trudny. Dorosły, już ukształtowany człowiek skorzysta bowiem wyłącznie z takich form aktywności, które są mu dobrze znane, które zostały ukształtowane przez całe jego życie. Dlatego konieczne jest podjęcie szerokich działań edukacyjnych na rzecz „kultury cyfrowej", której dobrodziejstwa nie są znane, szczególnie osobom z pokolenia 50 + - powiedział minister Michał Boni - Ta cyfryzacja polskich domów będzie miała wymiar społeczny, kulturowy i gospodarczy. 10-procentowy wzrost gęstości dostępu szerokopasmowego Internetu dla rynku konsumenckiego przekłada się na wzrost PKB rzędu 1,38%. Są również inne korzyści: aktywizacja społeczności lokalnych, zwiększenie konkurencji w zakresie usług dostępowych czy podniesienie poziomu edukacji i zmniejszenie poziomu bezrobocia.

Ambasadorami kampanii Polska Cyfrowa Równych Szans są już między innymi: Michał Kleiber, Jerzy Koźmiński, Danuta Huebner, Włodzimierz Cimoszewicz, Róża Thun, , Andrzej Grabowski. Do grona popierających osób dołączyli też publicystka Janina Paradowska oraz aktor Artur Barciś.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć