Strona głównaInternetBezpieczne korzystanie z internetu

Bezpieczne korzystanie z internetu

Coraz więcej osób w grupie 60+ aktywnie korzysta z internetu i grupa ta dynamicznie rośnie. Czy mają świadomość, że nieopatrzne kliknięcie na przypadkowy link może skończyć się prawdziwymi kłopotami?
© spotmatikphoto - Fotolia.comEskperci Norton przygotowali kilka zasad, których przestrzeganie powinno uchronić użytkowników przed działaniami cyberprzestępców. Warto też przypomnieć, że aż 7,2 mln Polaków padło ich ofiarą na przestrzeni ostatniego roku.

Kilka prostych zasad bezpieczeństwa:

  • nie dodawaj nieznajomych - jeśli w ktoś, kogo nie znasz, chce dołączyć do Twoich znajomych, nie akceptuj zaproszenia - najpierw sprawdź skąd się znacie i dlaczego szuka kontaktu. Tak samo jak nie wpuściłbyś do domu obcej osoby.
  • pomyśl, zanim klikniesz - nie klikaj wszystkich łączy w portalach społecznościowych i unikaj klikania w nagłówki z sensacyjnymi, przykuwającymi uwagę tytułami. Możesz też zainstalować różnego typu oprogranmowanie - takie jak Norton Safe Web for Facebook - bezpłatne narzędzie, które używa technologii klasyfikacji witryn, aby skanować źródła wiadomości na pod kątem złośliwych łączy. Dzięki temu zawsze wiesz, co jest bezpieczne, a co nie.
  • stosuj oprogramowanie zabezpieczające - upewnij się, że zainstalowałeś oprogramowanie zabezpieczające we wszystkich komputerach i urządzeniach mobilnych, również w i tabletach.
  • stosuj i zmieniaj hasła - upewnij się, że tworzysz mocne hasła i zmieniaj je przynajmniej dwa razy w roku. Dobre hasło zawiera wielkie i małe litery, a także cyfry, musi być łatwe do zapamiętania, ale trudne do odgadnięcia dla osób postronnych. W przypadku problemu z zapamiętywaniem skomplikowanych haseł warto użyć jednej z usług, która w bezpieczny sposób gromadzi i zarządza danymi logowania do różnych witryn i usług internetowych. Warto też dodatkowo zabezpieczać hasłem smartfony i tablety. Zgubienie lub kradzież tych urządzeń może sprawić, że ktoś uzyska dostęp do Twoich prywatnych informacji i wykorzysta je, by wzbogacić się Twoim kosztem.
  • zwolnij i zastanów się - zanim klikniesz na link, otworzysz załącznik, udostępnisz informacje osobiste lub dane bankowe, zastanów się dwa razy. Jeśli coś nie wydaje Ci się stuprocentowo wiarygodne, to nie ryzykuj.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy