Strona głównaInternetCo zagrozi naszym komputerom w 2010 roku?

Co zagrozi naszym komputerom w 2010 roku?

Wzrośnie liczba fałszywych antywirusów, botów i trojanów bankowych, a cyberprzestępcy będą doskonalić umiejętności w zakresie inżynierii społecznej w celu oszukiwania swych ofiar.
Zwiększy się ilość złośliwego oprogramowania atakującego systemy Windows 7 i Mac, konieczne będą nowe kampanie informacyjne i zabezpieczenia. Termin „cyberwojna" upowszechni się wraz ze wzrostem liczby internetowych ataków o podłożu politycznym. Oto najważniejsze tendencje, jakie pojawią się w świecie zagrożeń komputerowych w 2010 roku.
Ilość złośliwego oprogramowania w obiegu będzie wciąż gwałtownie rosła. Złośliwe oprogramowanie będzie nadal tworzone niemal wyłącznie z myślą o korzyściach finansowych, możemy więc spodziewać się wielu nowych fałszywych antywirusów (programów typu rogueware), botów i trojanów bankowych.

Cyberprzestępcy będą nadal koncentrować się na stosowaniu technik inżynierii społecznej do infekowania komputerów, w szczególności poprzez wyszukiwarki (BlackHat SEO) i serwisy społecznościowe oraz ataki „drive-by-download" ze stron internetowych.

W związku z nadchodzącymi mistrzostwami świata w piłce nożnej w RPA możemy spodziewać się znacznych ilości złośliwego oprogramowania związanego z tym wydarzeniem: ofert sprzedaży fałszywych biletów, spamu, itp. Wszelkie wiadomości dotyczące aktualności i ważnych wydarzeń takich jak to, warto traktować z ostrożnością.

W przypadku serwisów społecznościowych, już teraz mamy wiele przykładów robaków i trojanów atakujących Twitter, Facebook itp. Platformy tego typu będą przyciągać coraz więcej twórców złośliwego oprogramowania.

Windows 7 będzie miał ogromny wpływ na rozwój złośliwego oprogramowania. Jedną z głównych przyczyn jest powszechna akceptacja dla tej wersji systemu operacyjnego, a ponieważ praktycznie wszystkie nowe komputery są wyposażone w Windows 7 64-bit, przestępcy będą pracowicie dostosowywać złośliwe oprogramowanie do nowego środowiska.

Czy 2010 będzie rokiem złośliwego oprogramowania dla telefonów komórkowych? Raczej nie. 90 proc. komputerów na świecie wykorzystuje system Windows i procesory Intel, co oznacza, że każdy nowy trojan, robak itp. może potencjalnie atakować 90 proc. komputerów na świecie. Środowisko telefonów komórkowych jest znacznie bardziej zróżnicowane, a liczni producenci wykorzystują różnorodne urządzenia i systemy operacyjne. Zdarza się, że aplikacje nie są kompatybilne nawet z różnymi wersjami tego samego systemu operacyjnego. Jest więc mało prawdopodobne, by w 2010 r. doszło do masowych ataków złośliwego oprogramowania na telefony komórkowe.

Mimo że termin „cyberwojna" kojarzy się raczej z science fiction, niż ze światem rzeczywistym, będziemy stykać się z tym określeniem coraz częściej. W 2009 r. rządy na całym świecie, m.in. w USA, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, wyrażały zaniepokojenie potencjalnymi skutkami cyberataków dla gospodarki oraz infrastruktury o znaczeniu strategicznym. W tym roku kilkanaście stron internetowych w USA i Korei Południowej stało się również obiektem ataków. Choć są to jeszcze niepotwierdzone podejrzenia, przypuszcza się, że ich źródłem była Korea Północna. W 2010 r. możemy spodziewać się podobnych ataków o podłożu politycznym.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:29:45, 20-01-2010 maluna

    Myślę, że wirusy komputerowe, tak samo napędzają produkcję antywirusów, jak wirusy grypy, bardziej lub mniej groźne, napędzają przemysł farmaceutyczny i ktoś zarabia na tym ogromne pieniądze.
  • 19:21:26, 23-01-2010 krystynacz46

    Maluniu masz rację ,popieram Cię w Twojej wypowiedzi.
    Aż strach się bać
  • 22:30:56, 23-01-2010 bronczyk

    Niektóre sformułowania to są dla mnie niezrozumiałe. Jakaś chińszczyzna. Wiem, że są wirusy i mam program do ich wyłapywania, ale darmowy i uważam, że to wystarczy. Nie boję się tych napadów wirusowych, ponieważ co trochę czytam, że wysiądzie cała sieć, ponieważ ktoś tam rozesłał jakieś trojany i sieć działa.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy