Strona głównaInternetE-zakupy w USA: na co należy uważać?

E-zakupy w USA: na co należy uważać?

Z e-zakupów w Stanach Zjednoczonych korzystają coraz częściej również Polacy. Przyciągają ich głównie duże rabaty oraz atrakcyjny kurs dolara, oscylujący w granicach 3 złotych. Powoduje to, że zakup najnowszego gadżetu znanej marki jest zdecydowanie tańszy niż w naszym kraju. Niestety, na kupujących czekają również utrudnienia. Konieczność zapłaty cła, długi czas dostawy oraz niepewna gwarancja, to tylko niektóre z nich.
E-zakupy w USA: na co należy uważać? [© Aleksandar Jocic - Fotolia.com] Problemy z cłem i podatkami

Kupując za oceanem musimy jednak pamiętać o dodatkowej opłacie jaką jest cło.

– Zapłacimy je od tzw. wartości celnej towaru, na którą składa się koszt produktu powiększony o cenę transportu i ewentualnego . Następną opłatą jest VAT, który jest naliczany od wartości celnej i cła. Dodatkowo, jeśli mamy do czynienia z towarem akcyzowym, np. wyroby tytoniowe, musimy zapłacić również akcyzę, od której także nalicza się podatek VAT – wyjaśnia Rafał Stępniewski z serwisu RzetelnyRegulamin.pl. Przy zakupach za nieduże kwoty możemy jednak liczyć na zwolnienie z opłaty celnej. W dalszym ciągu trzeba będzie jednak zapłacić za nie podatek VAT w wysokości 23 procent oraz ewentualną akcyzę.

Bardzo ograniczona odpowiedzialność sprzedawcy

W teorii możemy liczyć na to, że w przypadku problemów i ewentualnych roszczeń, sprzedawca wywiąże się ze swoich obowiązków. W praktyce bywa z tym różnie. Zwłaszcza niewielkie sklepy internetowe mogę odmówić nam jakiejkolwiek pomocy, a my będziemy zdani tylko na siebie. Warto więc przemyśleć, czy lepiej nie skorzystać z oferty sklepów, które już znamy i wcześniej w nich kupowaliśmy, a jako klienci byliśmy zadowoleni z otrzymanego towaru. W razie ewentualnych problemów, nie powinniśmy mieć trudności z dochodzeniem swoich .

Niepewna gwarancja


Kupując za granicą, warto poznać szczegółowe warunki . Oczywiście mamy do niej prawo, ale to od producenta danego towaru zależy, czy będziemy mogli serwisować sprzęt również w Polsce.

– Często zdarza się, że producenci na terenie naszego kraju obejmują gwarancją jedynie produkty zakupione na terenie Unii Europejskiej. Niech nie zmyli nas więc napis „worldwide warranty”, sugerujący coś przeciwnego. W przypadku wielu firm oznacza on jedynie obszar Stanów Zjednoczonych i Kanady. To natomiast zmusi nas do odesłania towaru na swój koszt do jednego z tych krajów – tłumaczy Rafał Stępniewski.

Zwróćmy też uwagę, czy w naszej paczce znalazł się dowód zakupu. W przeciwnym razie nie będziemy mogli skorzystać nawet z usług serwisu za oceanem.

Pomoc pośrednika

Chcąc nabyć najnowszy gadżet z USA, możemy również skorzystać z usług firm pośredniczących. Zasada działania jest bardzo prosta. Wystarczy zlecić wysyłkę zakupionego towaru do jej siedziby na terenie USA. W ten sposób omijamy ograniczenie dostarczania towarów poza obszar Stanów Zjednoczonych. Czas realizacji takiego zamówienia jest jednak znacząco dłuższy, niż w przypadku zakupu dokonanego bezpośrednio w sklepie. Nie możemy też liczyć na pomoc prawną ze strony takiej firmy. Świadczy ona jedynie usługi kurierskie i sama nie pośredniczy w rozwiązywaniu sporów ze sklepem.

Zakupy internetowe w sklepach ze pozwalają zaoszczędzić niejednokrotnie znaczne sumy pieniędzy. Niestety, w przypadku pojawienia się problemów, dochodzenie praw konsumenckich może być bardzo utrudnione. Warto więc przeanalizować czy taka oszczędność jest warta potencjalnego ryzyka.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X