Strona głównaInternetInternauto chroń swoje dane

Internauto chroń swoje dane

Jak pokazują kradzieże danych z komputerów sławnych osób, wycieki informacji mogą okazać się bardzo kłopotliwe. Wystarczy jednak zastosować się do kilku wskazówek bezpieczeństwa, aby zaoszczędzić sobie wstydu i potencjalnych problemów.
W tym roku amerykańscy ambasadorowie nie marzą o wspaniałych gwiazdkowych prezentach, lecz zapewne pragną schować się w jakimś cichym miejscu, aby zaoszczędzić sobie wstydu. Wszystkiemu winne są polityczne rewelacje, będące tzw. „niekontrolowanym wyciekiem danych", opublikowane na jednym z portalów internetowych.

Incydentów takich jest wiele i to nie tylko w Stanach, ale również w Polsce. Obserwujemy coraz większą liczbę „wstydliwych" publikacji. Przykładem mogą być włamania do komputerów gwiazd tj. Lady Gaga czy Justin Timberlake. W obu przypadkach hakerzy ukradli nieopublikowane jeszcze utwory. Złodzieje danych posunęli się także do szantażowania swojej ofiary, przy użyciu znalezionych na jej komputerze zdjęć, na których była naga. Te osobiste materiały zostały przejęte za pomocą trojana. Dlatego należy pamiętać, że przez niezabezpieczone laptopy i komputery możemy nie tylko najeść się wstydu, ale również stracić pieniądze.

Podczas gdy śmiejemy się z niefrasobliwych celebrytów, w rzeczywistości wszystkie te skandale wskazują na problem dotyczący każdego użytkownika komputera. Dlatego eksperci zalecają korzystanie z ogólnodostępnych programów zabezpieczających oraz przestrzegają przed zbyt dużym upublicznianiem dotyczących nas informacji na portalach społecznościowych.

Codzienne korzystanie z komputera z podłączonym Internetem wymaga zastosowania podstawowych środków bezpieczeństwa tj. ochrona antywirusowa, zapora sieciowa oraz regularne pobieranie aktualizacji. Należy jednak wiedzieć, że oprogramowanie chroniące jest niezbędne tak samo jak nasza czujność w stosunku do tego, co robimy i przede wszystkim co ściągamy i instalujemy. Warto sobie wziąć do serca następujące wskazówki:

- Szyfruj ważne informacje osobiste.

- Stosuj silne hasła zawierające co najmniej 8 znaków oraz kombinację wielkich i małych liter, znaków specjalnych i cyfr. Dla każdego serwisu używaj innego hasła.

- Nie surfuj po Internecie, wykorzystując nieszyfrowane sieci bezprzewodowe.

- Zawsze pilnuj swojego laptopa, netbooka czy smartfonu: takie małe urządzenia można łatwo ukraść.
- Nie ujawniaj zbyt wielu danych osobowych i informacji poufnych na portalach społecznościowych, takich jak nk.pl czy Facebook.

Anna Kotnowska / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy