Strona głównaInternetInternet i zagrożenia

Internet i zagrożenia

Na pytanie dotyczące obaw przed zagrożeniami online niemal dwie piąte użytkowników Internetu odpowiada, że nie dostrzega żadnych niebezpieczeństw. Z jakimi zagrożeniami czy też, ogólnie mówiąc, negatywnymi aspektami Internetu użytkownicy zetknęli się osobiście?
Jednym z częściej napotykanych niebezpieczeństw są nieprawdziwe informacje, na które łącznie trafiło blisko dwie piąte badanych (38%), przy czym większość z nich co najmniej kilka razy. Tak samo licznej grupie internautów (38%) zdarzyło się również nieświadomie pobrać wirusa komputerowego lub inny niebezpieczny w działaniu program. Warto zwrócić uwagę na fakt, że niemal co piąty internauta kilkakrotnie zainfekował w ten sposób komputer wirusem, a co ósmy – wielokrotnie.

Ponad jedna trzecia (35%) przyznaje, że przynajmniej raz otrzymała niechciane maile lub wiadomości. Co piąty internauta (21%) twierdzi, że w sieci został przez kogoś obrażony. Przekierowania na jakieś strony, przypadkowego i nieintencjonalnego trafienia na obraźliwe dla siebie treści doświadczyło 14% badanych. Prawie tyle samo (12%) padło ofiarą ataku na swoją prywatność, kiedy ktoś niepowołany próbował uzyskać dostęp do ich osobistych danych, np. do konta mailowego, i poznało przez Internet osobę, która okazała się kimś innym, niż była w rzeczywistości (10%). O połowę mniej internautów (6%) odnotowało, że ktoś się pod nich podszywał – korzystał z ich kont mailowych lub komunikatorów internetowych. Na nieprawdziwe informacje lub komentarze na swój temat natknęło się w sieci 9% użytkowników. Ofiarą oszustwa padło 8% badanych, natomiast jeszcze mniejsza grupa (4%) przyznaje, że została w Internecie okradziona.

Większości wymienionych wyżej negatywnych aspektów używania Internetu częściej doświadczali mężczyźni niż kobiety. Ponadto niemal wszystkie te sytuacje częściej przydarzały się najmłodszym internautom (15–17 lat). Natomiast rzadziej niż starsze pokolenia badanych przyznają oni, że nieświadomie pobrali wirusa lub jakiś szkodliwy plik; może to być związane z nieco wyższymi kompetencjami technologicznymi, którymi młodsi niejednokrotnie przewyższają starszych użytkowników.

Obecnie 45% dorosłych ankietowanych deklaruje, że korzysta z Internetu. Większość internautów (88%) łączy się z siecią w domu. Połowa (50%) korzysta
z Internetu w szkole lub pracy, a co trzeci (33%) przyznaje, że wchodzi do sieci u znajomych bądź krewnych. Metoda mobilna, polegająca na łączeniu się z Internetem z dowolnego miejsca za pomocą telefonu komórkowego, jest praktykowana zaledwie przez jedną dziesiątą internautów (10%). Podobnie niewielka grupa (9%) deklaruje korzystanie z sieci w kawiarenkach internetowych. Większość użytkowników Internetu (57%) jest online codziennie. Mniej więcej co czwarty (27%) korzysta z Internetu kilka razy w tygodniu. Rzadszy kontakt z siecią jest zdecydowanie mało powszechny wśród użytkowników Sieci. Wyraźna większość badanych (77%) przyznaje, że używa Internetu do rozmów przez komunikatory, jak choćby Gadu-Gadu czy Tlen.

Jak wynika z deklaracji, rozmowy głosowe przez Internet badani prowadzą rzadziej (46%). Niezwykle popularne są serwisy społecznościowe, do których odwiedzania przyznaje się 68% ankietowanych. Prawie o połowę mniej (37%) uczestniczy w takich społecznościach wirtualnych, jak grupy dyskusyjne lub internetowe fora tematyczne. Dwie trzecie internautów (67%) czyta internetowe wersje gazet lub czasopism. Zakupy przez Internet zdarza się robić blisko trzem piątym użytkowników (59%). Ponad dwie piąte (42%) wykorzystuje Internet również do bankowości elektronicznej, czyli obsługi online swojego rachunku, dokonywania przelewów itp. Znaczna grupa internautów (59%) ściąga z sieci pliki audio i wideo, programy komputerowe oraz gry. Niespełna jedna trzecia korzystających z Internetu (30%) używa połączenia do grania w gry sieciowe, czyli gry online.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy