Strona głównaInternetInternet: większe ryzyko dla starszych użytkowników

Internet: większe ryzyko dla starszych użytkowników

Zmieniające się nawyki dotyczące korzystania z internetu, intensywne użytkowanie urządzeń mobilnych oraz obojętny stosunek do bezpieczeństwa sprzętu to kluczowe obszary wskazane w najnowszym indeksie cyberbezpieczeństwa Kaspersky Lab (Kaspersky Cybersecurity Index). Indeks ten wskazuje między innymi na wzrost poziomu zagrożeń online, z jakimi stykają się starsi użytkownicy.
Internet: większe ryzyko dla starszych użytkowników [Fot. RVNW - Fotolia.com] Badanie wykazało, że współcześni użytkownicy coraz rzadziej wykorzystują stacjonarne do swojej aktywności online, preferując urządzenia mobilne. Spójrzmy na przykład na pocztę elektroniczną: 78% użytkowników uzyskuje obecnie dostęp do swojego konta pocztowego z komputera, podczas gdy w poprzednim półroczu odsetek ten wynosił 87%. 67% wykorzystuje do tego celu urządzenia mobilne, co stanowi wzrost w porównaniu z 59% w drugiej połowie 2016 r. Odsetek użytkowników, którzy dokonują zakupów online za pośrednictwem urządzeń mobilnych, zwiększył się do 50% z 41%, podczas gdy odsetek użytkowników kupujących przez internet za pośrednictwem komputerów stacjonarnych zmniejszył się z 80% do 75%.

Ponadto po raz pierwszy od kilku lat średnia liczba urządzeń przypadających na gospodarstwo domowe odnotowała niewielki spadek — głównie na skutek zmniejszenia się liczby komputerów w jednym gospodarstwie domowym. Obecnie średnia liczba urządzeń połączonych z internetem przypadających na typowe gospodarstwo domowe wynosi 6,2, podczas gdy w drugiej połowie 2016 r. było to 6,3.

Jednocześnie zmniejszył się odsetek użytkowników korzystających z ochrony. O ile pod koniec 2016 r. jedynie 39% respondentów nie zabezpieczało wszystkich swoich urządzeń, obecnie do braku jakiejkolwiek ochrony przyznaje się 41% użytkowników. Być może wynika to z faktu, że użytkownicy w coraz większym stopniu wykorzystują urządzenia mobilne, które częściej pozostawiają bez ochrony w porównaniu z komputerami stacjonarnymi. Jest to niebezpieczny trend: użytkownicy urządzeń mobilnych również są narażeni na zagrożenia, a im częściej wykorzystują je do aktywności online, tym wyższe ryzyko.

Bazy danych Kaspersky Lab zawierają informacje o ponad 20 mln szkodliwych obiektów atakujących urządzenia z systemem Android. Obecnie użytkownicy tego systemu są narażeni m.in. na , które szyfrują dane użytkownika w telefonie i żądają okupu w zamian za ich odzyskanie, szkodliwe oprogramowanie stworzone w celu kradzieży pieniędzy z aplikacji oraz strony phishingowe spreparowane w celu uzyskania nielegalnego dostępu do kont użytkowników, np. na portalach społecznościowych.

W badanym okresie co czwarty (27%) respondent padł ofiarą cyberprzestępczości. Chociaż średni odsetek takich użytkowników zmniejszył się na przestrzeni pierwszych sześciu miesięcy roku, spadek ten dotyczył jedynie osób, które mają zainstalowane na swoich urządzeniach rozwiązania bezpieczeństwa.

W pierwszej połowie 2017 r. na wyższe ryzyko narażeni byli starsi użytkownicy (w wieku 55 lat i powyżej). O ile w drugiej połowie 2016 r. tylko 12% takich użytkowników wskazało, że stanowiło cel zagrożenia online, w pierwszym półroczu 2017 r. odsetek ten wynosił 19%, z czego większość zetknęła się z jakimś rodzajem szkodliwego oprogramowania.

Niezależnie od wieku czy zawodu nasze cyfrowe życie zaczyna coraz bardziej koncentrować się na urządzeniach mobilnych, powierzamy im swoje sekrety, pliki, poufne informacje, pieniądze i wiele innych rzeczy. Jednocześnie cyberprzestępcy zmieniają swoje taktyki i coraz częściej atakują platformy mobilne. Dlatego współczesne smartfony i tablety muszą być zabezpieczane w takim samym stopniu jak komputery. Oprócz zabezpieczenia własnych urządzeń ludzie powinni troszczyć się o siebie nawzajem i pomóc znajomym oraz rodzinie praktykować bezpieczne korzystanie z internetu, aby zmniejszyć zagrożenie, na jakie są narażeni.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy