Strona głównaInternetInternetowy ekshibicjonizm. Nie dbamy o prywatność w sieci

Internetowy ekshibicjonizm. Nie dbamy o prywatność w sieci

Niemal jedna trzecia (30%) użytkowników portali społecznościowych udostępnia swoje posty, zaznacza miejsca, w których aktualnie przebywa, oraz dzieli się innymi prywatnymi informacjami ze wszystkimi, którzy są online, nie tylko ze swoimi znajomymi – wynika z quizu przeprowadzonego przez Kaspersky Lab. Osoby, które nie mają świadomości, kto może uzyskiwać dostęp do ich treści, pozostawiają szeroko otwarte drzwi dla cyberprzestępców.
Internetowy ekshibicjonizm. Nie dbamy o prywatność w sieci [© jijomathai - Fotolia.com] Chociaż ponad trzy czwarte (78%) użytkowników internetu posiada konto na portalu społecznościowym, quiz Kaspersky Lab ujawnił wyraźny brak świadomości wśród użytkowników tych serwisów. Jeden na dziesięciu (9%) uczestników badania sądził, że osoby spoza jego kręgu znajomych nie mogą widzieć jego profilu ani postów. Taka postawa sprzyja temu, aby prywatne informacje wpadły w niepowołane ręce, a nawet zostały wykorzystane przez przestępców do kradzieży tożsamości i oszustw finansowych.

Użytkownicy narażają się także na , gdy nierozważnie dodają znajomych na portalach społecznościowych – aż 12% przyznaje, że umieszcza każdą osobę w kręgu przyjaciół – niezależnie od tego, czy ją zna czy nie. Jedna trzecia (31%) użytkowników akceptuje również jako swoich znajomych zupełnie obce osoby, jeśli mają wspólnych przyjaciół. W ten sposób dostęp do danych użytkowników mogą uzyskać profile firm gromadzących informacje dla agencji reklamowych, a nawet cyberprzestępcy. Jeśli chodzi o zaufanie do swoich „znajomych”, jedna czwarta (26%) badanych nie zawahałaby się kliknąć dowolnego odsyłacza wysłanego przez „przyjaciela” z portalu społecznościowego.

– Użytkownicy , którzy nie są świadomi cyberzagrożeń, grają w niebezpieczną grę i zapewniają nieznajomym łatwy dostęp do swoich danych osobowych oraz prywatnych informacji. Ponieważ profile na portalach społecznościowych zawierają mnóstwo danych – od dat urodzenia po adresy i plany wakacyjne – cyberprzestępca nie musi głęboko szukać, aby znaleźć i wykorzystać cenne informacje lub ukraść tożsamość użytkownika dla własnych celów. Staje się to jeszcze łatwiejsze, jeśli użytkownik nieświadomie dodał go do kręgu swoich znajomych – powiedział David Emm, główny badacz ds. bezpieczeństwa IT, Kaspersky Lab.

Aby użytkownicy mogli aktywnie korzystać z portali społecznościowych bez narażania się na niebezpieczeństwo, eksperci z Kaspersky Lab zalecają ostrożność podczas dodawania nowych osób do kręgu znajomych. W przypadku wątpliwości, użytkownik nie powinien akceptować zaproszenia ani klikać odsyłacza, którego nie oczekiwał. Istotne jest również ustawienie najwyższego poziomu prywatności dla kont na portalach , tak aby aktualizacje statusu użytkownika widzieli tylko jego znajomi. Zdrowy rozsądek i czujność to podstawa bezpieczeństwa, która powinna iść w parze z solidnym oprogramowaniem chroniącym przed zagrożeniami internetowymi.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 14:06:47, 22-03-2019 Grażka53

    Wiele osób nie dba o swoją prywatność i wrzuca do sieci każde zdjęcie zupełnie bez refleksyjnie.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć