17-02-2023
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Kolejni eksperci mówią, że izolacja społeczna jest istotnym czynnikiem ryzyka dla demencji. Nowe technologie mogą jednak skutecznie ją osłabiać.
Izolacja zwiększa ryzyko , ale stosunkowo łatwe jest zastosowanie środków, które poprawiają wsparcia społeczne osób starszych - takie jak wysyłanie SMS-ów i korzystanie z poczty elektronicznej - a może osłabić to zagrożenie, mówią eksperci z Johns Hopkins University.
- Kontakty społeczne mają znaczenie dla naszego zdrowia poznawczego i mogą być dość łatwo modyfikowane - mówi dr Thomas Cudjoe, autor badań.
W trwających dziewięć lat badaniach z udziałem kilku tysięcy ludzi, 23 proc. było w sytuacji i nie wykazywało oznak demencji. Jednak pod koniec badania u 21 proc. spośród wszystkich badanych rozwinęło się otępienie. Jak obliczono, ryzyko rozwoju tej choroby w ciągu dziewięciu lat było o 27 proc. wyższe u seniorów odizolowanych społecznie w porównaniu z pozostałymi rówieśnikami.
- Izolowane społecznie osoby starsze mają ograniczone sieci społeczne, żyją samotnie i rzadko biorą udział w zajęciach społecznych - mówi dr Alison Huang, współautorka badań. - Jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że mniejsze możliwości nawiązywania kontaktów towarzyskich oznaczają jednocześnie niższe , a to może przyczynić się do zwiększonego ryzyka demencji - dodaje.
Jak odkryto, korzystanie z technologii komunikacyjnych, takich jak telefon i poczta elektroniczna, osłabia zagrożenie izolacją społeczną.
W innych kilkuletnich badaniach ustalono, że seniorzy mający dostęp do technologii ułatwiających komunikację wykazywali o 31 proc. niższe ryzyko izolacji społecznej niż pozostali uczestnicy testów.
- Podstawowa technologia komunikacyjna to doskonałe narzędzie do walki z izolacją społeczną. Dostęp i korzystanie z niej są ważnymi czynnikami chroniącymi osoby starsze przed izolacją, która może się wiązać ze znacznymi zagrożeniami dla zdrowia. To o tyle istotne, że okazuje się, że proste interwencje mają sens - mówi Mfon Umoh, współautorka badań.
Na podstawie: