Strona głównaInternetIzolacja społeczna sprzyja demencji. Można ja jednak osłabić dzięki technologii

Izolacja społeczna sprzyja demencji. Można ja jednak osłabić dzięki technologii

Kolejni eksperci mówią, że izolacja społeczna jest istotnym czynnikiem ryzyka dla demencji. Nowe technologie mogą jednak skutecznie ją osłabiać.
Izolacja społeczna sprzyja demencji. Można ja jednak osłabić dzięki technologii [fot. Simon from Pixabay]
Izolacja zwiększa ryzyko , ale stosunkowo łatwe jest zastosowanie środków, które poprawiają wsparcia społeczne osób starszych - takie jak wysyłanie SMS-ów i korzystanie z poczty elektronicznej - a może osłabić to zagrożenie, mówią eksperci z Johns Hopkins University.

- Kontakty społeczne mają znaczenie dla naszego zdrowia poznawczego i mogą być dość łatwo modyfikowane - mówi dr Thomas Cudjoe, autor badań.

W trwających dziewięć lat badaniach z udziałem kilku tysięcy ludzi, 23 proc. było w sytuacji i nie wykazywało oznak demencji. Jednak pod koniec badania u 21 proc. spośród wszystkich badanych rozwinęło się otępienie. Jak obliczono, ryzyko rozwoju tej choroby w ciągu dziewięciu lat było o 27 proc. wyższe u seniorów odizolowanych społecznie w porównaniu z pozostałymi rówieśnikami.

- Izolowane społecznie osoby starsze mają ograniczone sieci społeczne, żyją samotnie i rzadko biorą udział w zajęciach społecznych - mówi dr Alison Huang, współautorka badań. - Jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że mniejsze możliwości nawiązywania kontaktów towarzyskich oznaczają jednocześnie niższe , a to może przyczynić się do zwiększonego ryzyka demencji - dodaje.

Jak odkryto, korzystanie z technologii komunikacyjnych, takich jak telefon i poczta elektroniczna, osłabia zagrożenie izolacją społeczną.

W innych kilkuletnich badaniach ustalono, że seniorzy mający dostęp do technologii ułatwiających komunikację wykazywali o 31 proc. niższe ryzyko izolacji społecznej niż pozostali uczestnicy testów.

- Podstawowa technologia komunikacyjna to doskonałe narzędzie do walki z izolacją społeczną. Dostęp i korzystanie z niej są ważnymi czynnikami chroniącymi osoby starsze przed izolacją, która może się wiązać ze znacznymi zagrożeniami dla zdrowia. To o tyle istotne, że okazuje się, że proste interwencje mają sens - mówi Mfon Umoh, współautorka badań.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy