Strona głównaInternetKierowcy przez Internet sprawdzą liczbę punktów karnych

Kierowcy przez Internet sprawdzą liczbę punktów karnych

W czerwcu 2014 r. ruszyły pierwsze e-usługi dla kierowców: „Historia pojazdu” i „Bezpieczny autobus”. Pierwsza umożliwia potencjalnemu nabywcy używanego samochodu, zarejestrowanego w Polsce, ocenę stanu technicznego pojazdu. Druga - zwiększa bezpieczeństwo pasażerów transportu autobusowego, m.in. dzieci, wyjeżdżających na zorganizowany wypoczynek. Od 4 stycznia 2016 r. mają działać kolejne usługi m.in. „Sprawdź moje uprawnienia” oraz „Sprawdź informację o punktach karnych” - posłowie zmienili Prawo o ruchu drogowym.
Kierowcy przez Internet sprawdzą liczbę punktów karnych [© Minerva Studio - Fotolia.com] Nowe usługi pozwolą kierowcom na bieżąco monitorować informacje o zastosowanych wobec nich karach i ograniczeniach wynikających z popełnionych .

Usługa „Sprawdź szkołę jazdy” umożliwi przyszłym kursantom ocenę jakości kształcenia w na podstawie danych statystycznych. Jednocześnie zwiększy to konkurencję między szkołami i może przyczynić się do wzrostu jakości świadczonych usług.

Z kolei usługa „Mój pojazd” da właścicielom aut dostęp online do danych i informacji o własnym pojeździe. Natomiast dzięki usłudze „Udostępnij dane pracodawcy” przedsiębiorca przed przekazaniem służbowego auta pracownikowi będzie mógł sprawdzić, czy posiada on ważne uprawnienia do kierowania pojazdem.

Gromadzone będą też informacje dotyczące m.in. badań technicznych pojazdów i historii ubezpieczeń. Udostępnianie tych informacji poprawi bezpieczeństwo w obrocie pojazdami na rynku wtórnym.

Do bazy CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców) będą również wprowadzane m.in. dane o osobach ubiegających się o , dane homologacyjne, a także dane o instruktorach nauki jazdy, wykładowcach, egzaminatorach ruchu drogowego i lekarzach uprawnionych do badań dopuszczających do ubiegania się o uprawnienia. Zgodnie z nowelizacją powstanie elektroniczny katalog marek i typów pojazdów homologowanych i dopuszczonych do ruchu w Polsce. Będzie to narzędzie pomocnicze przy wprowadzaniu pojazdów do ewidencji.

Ustawa trafiła do Senatu.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy