Strona głównaInternetKomputer zdiagnozuje chorobę Alzheimera

Komputer zdiagnozuje chorobę Alzheimera

Zdiagnozowanie choroby Alzheimera wymaga dużo czasu i pieniędzy. Potrzebne są długie, bezpośrednie neuropsychologiczne wywiady i klinicyści muszą szczegółowo przeanalizować każdą odpowiedź. Teraz naukowcy z Uniwersytetu Bostońskiego opracowali nowe narzędzie, które może zautomatyzować ten proces.
Komputer zdiagnozuje chorobę Alzheimera [fot. Free-Photos from Pixabay]
Nowy model obliczeniowy oparty na uczeniu maszynowym może wykrywać na podstawie nagrań dźwiękowych testów neuropsychologicznych - bez konieczności osobistego spotkania z lekarzami.

- Takie podejście przybliża nas do wczesnego działania, uważa Ioannis Paschalidis, współautor badań. Jak zauważa, szybsze i wcześniejsze wykrycie choroby Alzheimera może ułatwić badania kliniczne skoncentrowane na pierwszych stadiach choroby i szanse na skuteczne interwencje, które spowalniają osłabienie funkcji poznawczych. Może to stanowić podstawę narzędzia internetowego, które łatwiej dotrze do ludzi i zwiększy ilość osób poddanych badaniom przesiewowym.

System przygotowano na podstawie nagrań dźwiękowych z wywiadów neuropsychologicznych z udziałem ponad tysiąca osób. Używając zautomatyzowanych narzędzi do rozpoznawania mowy online oraz technik uczenia maszynowego, program przepisał wywiady, a następnie „przetłumaczył" tekst na liczby. W ostatnim kroku program zastał nauczony, by oceniać prawdopodobieństwo i nasilenia zaburzenia danej osoby na podstawie danych tej osoby, kodowania tekstu i prawdziwych diagnoz neurologów.

Jak się okazało, program był w stanie nie tylko dokładnie odróżnić osoby zdrowe od osób z , ale także wykryć różnice między ludźmi z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi i rozwiniętym otępieniem. Takie narzędzie może wspierać medyków w diagnozowaniu zaburzeń poznawczych za pomocą nagrań dźwiękowych.

Wczesne rozpoznanie demencji ma istotne znaczenie dla pacjentów i ich opiekunów, ponieważ pomaga opracować skuteczny plan leczenia i wsparcia, a także jest kluczowe dla naukowców pracujących nad terapiami spowalniającymi i zapobiegającymi postępowi , zauważa Paschalidis.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy