Strona głównaInternetKorzystanie z Facebooka może poprawić zdrowie psychiczne?

Korzystanie z Facebooka może poprawić zdrowie psychiczne?

Regularne korzystanie z mediów społecznościowych może chronić zdrowie psychiczne, mówią uczeni z Michigan State University w East Lansing w USA.
Korzystanie z Facebooka może poprawić zdrowie psychiczne? [© peshkova - Fotolia.com]
Według uczonych, wcześniejsze badania dotyczące wpływu na zdrowie psychiczne pokazały negatywny aspekt . Ustalono np., że media te mogą zwiększać poczucie osamotnienia, a także pogłebiać kompleksy, jak również zaburzać codzienne funkcjonowanie, szczególnie, gdy „zabierają" zbyt dużo czasu. Autorzy wskazują jednak, że negatywne skutki korzystania z takich portali były odkrywane przede wszystkim u ludzi młodych, więc niekorzystne efekty mogą mieć po prostu związek z określonymi etapami życia, a nie samym oddziaływaniem mediów społecznościowych.

W nowych, trwających ponad dwa lata badaniach, wzięło udział ponad 5 tysięcy ludzi w różnym wieku. Uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące stosowania nowych technologii i poziomu stresu. Jak odkryto pod koniec badań, użytkownicy zarejestrowani w serwisach społecznościowych o 63 proc. rzadziej doświadczali poważnych zaburzeń psychicznych, takich jak lub silny . Ryzyko to było jeszcze bardziej osłabione w przypadku tych, którzy zarejestrowali członków rodziny na tych samych portalach.

Ustalono też, że stopień, w jakim nowe technologie wpłynęły na poziom stresu, różnił się w zależności od rodzaju wykorzystywanych technologii zarówno przez uczestników, jak i członków ich rodzin. Co ciekawe, zmiany w zdrowiu psychicznym członków rodziny wpłynęły na psychiczne samopoczucie innych osób z tej rodziny, jednak tylko wowczas, gdy miały one tę samą sieć społeczną.

Na temat badań można przeczytać w Journal of Computer Mediated-Communication:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy