Strona głównaInternetMedia społecznościowe a samotność - nie zmniejszają poczucia izolacji?

Media społecznościowe a samotność - nie zmniejszają poczucia izolacji?

Stworzono je, by ludzi lączyc i mimo fizycznej odleglości mogli czuć się blisko siebie - media społecznościowe zyskały dużą popularność i w niemałej mierze kształtują współczesny styl życia. A jednak - wbrew temu, do czego zostały „powołane", mogą mieć związek z poczuciem izolacji...
Media społecznościowe a samotność - nie zmniejszają poczucia izolacji? [© kieferpix - Fotolia.com] Choć może wydawać się to paradoksalne, spędzanie dużej ilości czasu na korzystanie z może oznaczać co przeciwnego do tego, co oczekiwane - może pogłębiać poczucie izolacji.

Nowe badania uczonych z University of Maryland wskazują, że ci, którzy najwięcej czasu poświęcają na surfowanie po mediach społecznościowych, trzykrotnie częściej czują się izolowani niż osoby rzadziej korzystające z takich aplikacji.

Na podstawie kwestionariuszy wypełnionych przez niemal dwa tysiące osób autorzy ocenili, że w porównaniu z jedną czwartą najrzadziej logujących się na konto społecznościowe, jedna czwarta spośród badanych, która najczęściej „przesiadywała" w tych mediach, trzykrotnie częściej czuła się odizolowana społecznie. Za najczęstszych użytkowników tych portali uznano osoby wchodzące na swoje konto ponad 58 razy w tygodniu, najrzadziej badani zaglądali na nie mniej niż 9 razy tygodniowo.

Średni czas spędzony w mediach społecznościowych wynosił 61 minut dziennie. Ludzie, którzy poświęcali na to ponad 121 minut dziennie, odznaczali się około dwukrotnie większym prawdopodobieństwem poczucia niż ci, którzy dedykowali temu mniej niż 30 minut dziennie.

Autrzy podkreślają, że ich badania nie wykazały związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy korzystaniem z mediów społecznościowych i poczuciem . Odkryta relacja może wynikać z tego, że ci, którzy czują się najbardziej samotni, najintensywniej starają się poszerzyć grono znajomych przez . Być może też najbardziej odizolowani znaleźli taki sposób właśnie na zmniejszenie tego odczucia.

O badaniach napisano w American Journal of Preventive Medicine.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X