Strona głównaInternetNaziemna telewizja cyfrowa - jak się do niej przygotować?

Naziemna telewizja cyfrowa - jak się do niej przygotować?

Dni „starej" telewizji są policzone - całkowite wyłączenie sygnału analogowego i zastąpienie go cyfrowym nastąpi 31 lipca 2013 roku. Oznacza to lepszy sygnał i większy wybór oferty. Ale wiele osób martwi się o dodatkowe wydatki i o to, że zniknie bezpłatna telewizja naziemna.
Naziemna telewizja cyfrowa - jak się do niej przygotować? Proces przejścia na nadawanie cyfrowe przeprowadzany jest etapami. Regulacje związane z tą kwestią znajdują się w rządowym projekcie "Plan wdrażania telewizji cyfrowej", w którym można znaleźć między innymi wymogi techniczne dotyczące sprzętu do odbioru „nowej" telewizji.

niesie ze sobą wiele korzyści - umożliwia nadawcom znaczące poszerzenie oferty programowej a także w sposób znaczący poprawia jakość odbieranych kanałów.

- Standard telewizji cyfrowej umożliwia emisję obrazu w wysokiej rozdzielczości oraz dźwięku wielokanałowego, jaki znamy choćby z kina - komentuje Tomasz Żelazny ze sklepu internetowego OleOle.pl

Cyfrowy standard pozwoli też na upowszechnienie znanej odbiorcom satelitarnych platform cyfrowych funkcji EPG - elektronicznego przewodnika po kanałach. Umożliwi także widzowi wybór wersji językowej oraz napisów oglądanego programu. Operatorzy zaoferują także różnorodne funkcje interaktywne i rozbudowane systemy kontroli rodzicielskiej. To tylko niektóre nowe możliwości jakie otrzymamy.

Zbliżająca się data wyłączenia analogowego nadawania powoduje jednak, że wielu Polaków niepokoi się o to, czy w ogóle będą mieli dostęp do swoich ulubionych programów i jakie poniosą koszty. Najwięcej pytań dotyczy konieczności wymiany telewizora.

Rzeczywiście, „stary" (nawet jeśli był kupiony całkiem niedawno) może nie być przystosowany do nowej telewizji. Nie oznacza to jednak, że będzie nadawał się tylko do wyrzucenia. Można przystosować go do cyfrowych standardów, kupując specjalny tuner. Urządzenie to jest znacznie tańsze od nowego telewizora - ceny zaczynają się od około 100 złotych. Będzie to jedyna inwestycja, ponieważ odbiór telewizji cyfrowej nie wymaga zakładania nowej anteny (oczywiście jeśli stara działał sprawnie). Przy czym problem jest realny niemal wyłącznie dla osób, które mają własne anteny i indywidualnie odbierają programy. Osoby, korzystające na co dzień z usług telewizji kablowej oraz satelitarnej mogą nawet nie zauważyć momentu przejścia na inny system nadawania i rozpoznać go wyłącznie po poprawie jakości.

Na co należy zwracać uwagę kupując nowy telewizor? Aby posłużył nam bez żadnych „przystawek" musi mieć wbudowany dekoder . Należy bardzo dokładnie sprawdzić tę informację w specyfikacji, najlepiej na stronie producenta. Na rynku dostępne są bowiem nowoczesne telewizory, ale wyposażone w dekodery innych standardów kodowania, na przykład MPEG2. Oczywiście, jeśli cena jest atrakcyjna, możemy zdecydować się i na taki model, ale ze świadomością że za kilkanaście miesięcy będzie wymagał „uzupełnienia", zwracając przy tym uwagę, aby dokupowany dekoder dekoder pozwolił nam w pełni wykorzystać możliwości odbiornika. Obecnie w przypadku zakupu sprzętu, który nie spełnia wymagań, konsument jest zobligowany do podpisania oświadczenia, iż dokonany przez niego zakup był w pełni świadomy. Zapis ten nakłada na niestosującego się do przepisów sprzedawcę karę w wysokości do 50 tysięcy złotych.

Niestety, również przy okazji przejścia na próbują zarobić oszuści i nieuczciwi przedstawiciele różnych firm. Proponują „najtańsze rozwiązania" strasząc jednocześnie niemożnością odbierania telewizji albo horrendalną wysokością i proponując na przykład umowy na płatne usługi platform cyfrowych lub telewizji kablowych, często dodatkowo z dość wysokimi opłatami „instalacyjnymi".

- Naziemna telewizja cyfrowa jest telewizją bezpłatną. Konsument nie jest zobligowany do podpisywania żadnych umów, ani wykupowania odpłatnych abonamentów - podkreśla Tomasz Żelazny - Sytuacja zmienia się dopiero wtedy, gdy chcemy mieć dostęp do programów telewizyjnych, których nie obejmuje podstawowy pakiet.


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy