Strona głównaInternetNie oglądaj zbyt długo telewizji. To osłabia pamięć

Nie oglądaj zbyt długo telewizji. To osłabia pamięć

Pozostawanie w domu z powodu epidemii koronawirusa sprzyja przesiadywaniu przed telewizorem. Lepiej jest jednak próbować znaleźć inne zajęcia, długie oglądanie tv przez seniorów osłabia ich pamięć.
Nie oglądaj zbyt długo telewizji. To osłabia pamięć [fot. Renate Köppel from Pixabay]
Uczeni z University College London odkryli, że starsze osoby, które spędzają co najmniej 3,5 godz. przed , cechują się silniejszym osłabieniem pamięci werbalnej.

W badaniach wzięło udział ponad 3,5 tys. osób w wieku powyżej 50 lat, które podały, jak długo codziennie oglądają telewizję i zostały poddane badaniom pamięci werbalnej oraz płynności posługiwania się językiem.

Jak się okazało, ci, którzy oglądali telewizję przez ponad 3,5 godziny dziennie, cechowali się średnim osłabieniem o 8-10 procent w zakresie języka w ciągu 6 lat trwania badania. Jednocześnie ustalono, że w tym samym okresie średnie osłabienie pamięci tego rodzaju u osób krócej oglądających tv wyniósł 4-5 procent.

Jak mówią autorzy, dotychczas przeprowadzono liczne badania dotyczące wpływu oglądania telewizji na funkcje poznawcze, ale większość z nich dotyczyła dzieci.
Znacznie mniej uwagi poświęcono efektom oglądania telewizji przez seniorów, pomimo hipotez formułowanych już ponad 25 lat temu, że nadmierne oglądanie telewizji może przyczynić się do rozwoju - mówi dr Daisy Fancourt z University College London. Teraz pokazano, że kilka godzin dziennie przed ekranem telewizora wiąże się u ludzi starszych z nasilonymi objawami .
Związek pomiędzy długim oglądaniem telewizji i szybszym słabnięciem pamięci był istotny także po uwzględnieniu ogólnego czasu spędzanego w pozycji siedzącej przez uczestników.

Na temat badań napisano w magazynie Scientific Reports.

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy