Strona głównaInternetNie zawsze bezpieczne sieci bezprzewodowe

Nie zawsze bezpieczne sieci bezprzewodowe

W 2009 roku firma Kaspersky Lab regularnie sprawdzała zabezpieczenia sieci bezprzewodowych na terenie polskich miast. Przebadane zostały Toruń, Warszawa, Poznań, Lublin, Katowice, Kraków, Łódź, Gdańsk, Sopot oraz Gdynia (liczone razem jako Trójmiasto). Niestety wyniki badania nie napawają optymizmem - dużą część sieci jest albo wcale niezabezpieczona albo bardzo słabo zabezpieczona.
Badania polegały na wyszukiwaniu dostępnych lokalnie sieci bezprzewodowych i analizowaniu ich pod kątem zabezpieczeń (bez naruszania prywatności właścicieli sieci). Analiza opierała się zatem na sprawdzaniu typu zabezpieczeń, a nie ich łamaniu.

Badania zostały przeprowadzone na wcześniej ustalonych trasach. Sieci były wykrywane podczas jazdy samochodem oraz spacerów między blokami. Łączna długość tras wyniosła 138 km, a liczba przebadanych sieci sięgnęła prawie 14 tysięcy.

W Toruniu odnotowano największą liczbę wolnych sieci (11 Mbit), w Trójmieście natomiast znaleziono najwięcej sieci pracujących z najwyższą prędkością (54 Mbit). W przypadku 5 proc. zeskanowanych urządzeń nie udało się określić szybkości z jaką pracowały.

Producentów sprzętu udało się określić w przypadku około 14 proc. sieci, co daje wynik ponad 1900 sieci. Najczęściej spotykanymi urządzeniami były produkty firmy Linksys, D-Link oraz Netgear.

Najważniejszą częścią badań było zawsze bezpieczeństwo przesyłanych w sieci danych. Niestety daleko nam do wyniku osiągniętego na Zachodzie. Najlepszym zabezpieczeniem, chroniącym przed kradzieżą łącza i podsłuchem jest WPA2 i WPA. Często jeszcze w Polsce spotykany WEP jest zbyt stary, by zapewnić należyty poziom bezpieczeństwa.

Blisko połowa sieci pracowała z najlepszym zabezpieczeniem WPA i WPA2. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że WEP i sieci bez szyfrowania stanowią większość z przeskanowanych, można stwierdzić, że ogólny wynik dla Polski jest słaby.

- W dotychczasowych raportach można było jedynie porównać jedno miasto do drugiego, nie inaczej jest tutaj - mówi Maciej Ziarek, analityk z Kaspersky Lab Polska, autor badania. - Dopiero za kilka miesięcy, kiedy ruszy kolejny cykl badań w tych samych aglomeracjach i na takich samych trasach, możliwe będzie stwierdzenie, czy bezpieczeństwo i szybkość sieci w Polsce poprawia się z roku na rok, czy może nie ulega istotnym zmianom. Póki co wiele do życzenia pozostawia kwestia bezpieczeństwa transmisji danych, która tylko w połowie sieci jest zabezpieczona. Mamy nadzieję, że badania te uświadomią chociaż część społeczeństwa o konieczności zabezpieczania domowych łączy - dodaje Maciej Żarek.

Podczas przeprowadzania badania nie zostały złamane zabezpieczenia żadnej sieci. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione, żadne dane nie zostały zgromadzone ani też nie były przetwarzane.


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy