Strona głównaInternetPo debacie o ACTA - zobowiązania rządu

Po debacie o ACTA - zobowiązania rządu

Wczorajsza debata na temat ACTA zakńczyła się po godzinie 21. Jednym z jej rezultatów jest przedstawienie przez rząd zobowiązań dotyczących tego dokumentu i działań przed jego złożeniem do ratyfikacji. Wśród deklaracji znalazła się między innymi taka, że jeśli debata tocząca się w kraju dostarczy dostatecznych argumentów, by nie ratyfikować ACTA , Polska tego nie zrobi
Po debacie o ACTA - zobowiązania rządu

Zobowiązania rządu:

  • Opublikowanie listy osób zabierających głos w debacie 6 lutego.
  • Opublikowanie zapisu wideo z debaty.
  • Publiczna odpowiedź na zgłoszone w debacie pytania.
  • Opublikowanie – już 7 lutego – całej dokumentacji w sprawie ACTA będącej w dyspozycji strony polskiej. Premier zobowiązał do tego ministra kultury i tych ministrów, którzy takie dokumenty mają. Sprawdzone zostanie, czy da się opublikować dostępne w Polsce dokumenty Komisji Europejskiej.
  • Szybkie opublikowanie polskiego komentarza do ACTA z wyjaśnieniem, jak należy rozumieć przepisy umowy w świetle polskiego prawa (będzie to wspólna praca MAC, Ministerstwa Kultury wraz z innymi resortami).
  • Przegląd polskiego prawa pod kątem . Zaczniemy od stworzonej już listy 10 obszarów. Po przeglądzie prawa powinna się odbyć publiczna dyskusja o tym, jak zdefiniować na nowo pojęcie „dozwolonego użytku” dzieła w prawie autorskim, jak sprawić, by przepisy były jasne i by tworzyły równowagę między koniecznością karania za przestępstwa a gwarantowaniem wolności.
  • Zmiana podejścia do konsultacji: tak, by, jak mówi , „miały wpływ na nasze myślenie”. Mają zostać wykorzystane różne metody konsultacji – tradycyjne, na piśmie, na platformach internetowych.
    Do końca roku gotowa będzie w Ministerstwie Gospodarki pilotażowa wersja rozbudowanego systemu konsultacyjnego. Już teraz MAC chce korzystać z portalu konsultacyjnego mam zdanie.org.pl używanego przez organizacje pozarządowe: tam będzie publikować projekty i czekać na opinie i komentarze. W ciągu kilku-kilkunastu tygodni mechanizm ten uzupełnimy o mechanizm oceniania, czy dana opinia podoba się komuś, czy nie.
Dziś - zgodnie z powyższą obietnicą - na stronach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pojawiło się kilka instrukcji negocjacyjnych oraz inne dokumenty w sprawie ACTA.
Wczorajsza nie u wszytskich wzbudziła zaufanie do działań rządu. Wiele osób wypowiadało się krytycznie. Nadal zbierane sa podpisy na rzecz referendum dotyczacego ratyfikacji ACTA.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy