Strona głównaInternetPolscy Seniorzy w świecie nowoczesnych technologii

Polscy Seniorzy w świecie nowoczesnych technologii

Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce oraz UPC Polska zapraszają na debatę „Polscy Seniorzy – jak odnajdują się w świecie nowoczesnych technologii i możliwości komunikacyjnych XXI wieku”, poświęconą tzw. wykluczeniu cyfrowemu osób starszych. Debata odbędzie się 27 września o godzinie 11.00 w Centrum Zielna w Warszawie.
Według danych Eurostat-u z 2006 roku, z Internetu korzysta regularnie 34% Polaków w wieku 16 - 74 lat, jednak w grupie powyżej 55 roku życia osoby korzystające z zasobów sieci to jedynie 7%. Liczba ta stale rośnie, ale nadal pozostaje niewielka w porównaniu ze średnią dla Unii Europejskiej, która wynosi 20%. Najwięcej starszych internautów jest w Szwecji i Danii (po 56%), a także w Holandii (46%).

Internet stał się w ostatnich latach bardzo popularnym i pożądanym medium - przy jego pomocy szukamy informacji, komunikujemy się, załatwiamy codzienne sprawy: zakupy, formalności w urzędach czy banku. Niestety - osoby starsze, które często nie miały możliwości poznania Internetu, w mniejszym stopniu korzystają z rewolucji technologicznej, czy wręcz mogą stać się grupą dotkniętą problemem tzw. wykluczenia cyfrowego.

Aby zmienić tę niekorzystną dla seniorów sytuację powstał projekt społeczny realizowany przez UPC Polska we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce „Akademia e-Seniora UPC”. Jego celem jest stworzenie możliwości edukacji osób starszych z zakresu obsługi komputera i Internetu oraz walka z wykluczeniem technologicznym osób starszych. Akademia e-Seniora cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród seniorów: w zakończonej już letniej edycji kursów na jedno miejsce zgłaszało się nawet 8 - 10 osób. W Warszawie zostało przeszkolonych 45 seniorów, w całej Polsce razem z ubiegłym rokiem już blisko 1000. W sesji jesiennej, która rozpoczęła się 18 września i potrwa do końca października kursy w Warszawie ukończy kolejnych 45 seniorów, a w całym kraju będzie to 600 osób.

W programie warszawskiej debaty znajdą się między innymi wykłady socjologów, psychologów oraz prezentacje i wnioski z przeprowadzonych kursów komputerowych dla seniorów.

Udział w debacie jest bezpłatny, zgłoszenia przyjmowane będą do 21 września.

Szczegółowe informacje dotyczące zgłoszeń dostępne są na stronie .

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy