Strona głównaInternetSmartwatch pomoże zmniejszyć stres?

Smartwatch pomoże zmniejszyć stres?

Gdy jest się zdenerwowanym, nad górną wargą gromadzi się pot - to reakcja przewodnictwa skóry (SCR), czyli naukowa zmiana aktywności mechanizmów pocenia się. Dzięki temu też można monitorować stres i pomagać w jego osłabieniu.
Smartwatch pomoże zmniejszyć stres? [fot. Free-Photos from Pixabay]
Badacze z University of Houston umieścili na smartwatchu elektrody umożliwiające odbieranie fizjologicznych sygnałów stresu. Po wykryciu sygnału, smartwatch wysyła przypomnienie, aby, na przykład, posłuchać relaksującej , co pozwoli się . W ten sposób pętla zostaje zamknięta - wykryty stres uruchamia sugestię.
Badanie to jest jednym z pierwszych kroków w kierunku monitorowania reakcji mózgu za pomocą noszonych przez nas urządzeń, co pomoże utrzymać poziom w bezpiecznym dla zdrowia zakresie - mówi Rose Faghih, współautorka badań.
Aktywność elektrodermalna (czyli przewodnictwo elektryczne skóry) daje ważne informacje o stresie poznawczym mózgu. Faghih wykorzystuje techniki przetwarzania sygnału do monitorowania ukrytego stanu napięcia i zaprojektowania odpowiedniego algorytmu sterowania stanem stresu.

Ze względu na powszechność noszenia przez nas różnych urządzeń, które są w stanie mierzyć zmienne związane ze stresem poznawczym, proponowany mechanizm jest pierwszym krokiem w kierunku leczenia zaburzeń poznawczych za pomocą nieinwazyjnego monitorowania stanu mózgu, uważają autorzy.

Stres jest problemem ogólnoświatowym, a może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych i finansowych. Niedawny sondaż Gallupa wykazał, że więcej niż jedna trzecia dorosłych (35 proc.) na całym świecie deklaruje doświadczenie wielu stresujących doświadczeń dzień wcześniej.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy